Mýty a legendy o souhvězdích
Mytologie spojila souhvězdí Cefea, Kasiopeji, Andromedy, Velryby a Persea v jedné úžasné legendě, kterou znají lidé od nejstarších dob.
Zvířetníková souhvězdí - zvěrokruh
by ChatGPT:
Hlavní souhvězdí na severní obloze byla pojmenována v různých historických obdobích, přičemž mnoho z nich má kořeny v antice a byla zaznamenána a pojmenována starověkými civilizacemi jako jsou Babylonští, Řekové a Římané.
Severní obloha
Souhvězdí severní oblohy jsou často spojena s kulturou starověkého Řecka a byla systematicky popsána Ptolemaiem ve 2. století n.l. ve svém díle Almagest. Ptolemaios zaznamenal 48 souhvězdí, z nichž mnohá se nacházejí na severní obloze a jsou dodnes používána. Například souhvězdí jako Orion, Velký vůz (součást většího souhvězdí Velké Medvědice), a Cassiopeia mají své kořeny v mytologiích a příbězích starověkého Řecka.
Jižní obloha
Souhvězdí jižní oblohy byla pojmenována mnohem později, protože nebyla viditelná ze Středomoří a tudíž nebyla známá starověkým Řekům či Římanům. Mnoho z těchto souhvězdí bylo pojmenováno během věku objevů, zejména v 16. a 17. století evropskými astronomi, kteří cestovali do jižních částí světa. Například holandský astronom Petrus Plancius a jeho současníci jako Johann Bayer jsou známi tím, že rozšířili astronomické mapy o jižní souhvězdí, jako jsou Kříž Jižní, Hydrus, nebo Peacock (Páv).
Tyto souhvězdí byly často pojmenovány podle námořních nástrojů, exotických zvířat a objektů, které měly být v evropské mysli spojeny s "novým světem" jižních zeměpisných šířek.
Všechna moderní pojmenování a rozdělení souhvězdí byla nakonec standardizována Mezinárodní astronomickou unií v roce 1922, kdy bylo oficiálně uznáno 88 souhvězdí, pokrývající celou oblohu.
Souhvězdí zvěrokruhu, které tvoří pásmo na obloze, jímž se zdánlivě pohybuje Slunce během roku, mají bohaté kulturní a mytologické pozadí. Většina těchto souhvězdí je spojena s různými příběhy z řecké mytologie. Zde je přehled několika vybraných souhvězdí zvěrokruhu a příběhů, které s nimi souvisí:
1. Beran (Aries):
Příběh o zlatém rounu, které Jason a Argonauti hledali. Beran, který měl zlaté rouno, převezl Phrixuse a Hellu přes moře, aby je zachránil před jejich zlou macechou.
2. Býk (Taurus):
Příběh o Zevsově proměně ve býka, aby unesl Evropu, krásnou dívku, kterou vzal ze břehů Fenicie do Kréty.
3. Blíženci (Gemini):
Souhvězdí je spojeno s dvojčaty Kastorem a Polydeukem (Polluxem), syny Lédy. Kastor byl smrtelný a Polydeukes nesmrtelný. Když Kastor zemřel, Polydeukes požádal Dia, aby mu dovolil sdílet svou nesmrtelnost se svým bratrem.
4. Rak (Cancer):
Souvisí s příběhem Héraklových dvanácti prací, konkrétně s jeho bojem s hydrou. Během boje Hydra poslala raka, aby Héraklovi štípl nohy a rozptýlil ho, ale Hérakles raka zabil.
5. Lev (Leo):
Souvisí s první z Héraklových prací, ve které měl zabít Nemejského lva. Po zabití lva si Hérakles vzal jeho kůži jako plášť.
6. Panna (Virgo):
Často spojována s Démétér, bohyní úrody, nebo s její dcerou Persefoné, kterou unesl Hádés do podsvětí.
7. Váhy (Libra):
Historicky byly součástí souhvězdí Štíra jako jeho klepeta, ale později byly identifikovány jako samostatné souhvězdí symbolizující spravedlnost, často spojované s bohyní Themis.
8. Štír (Scorpio):
Příběh o štíru, který zabil lovce Oriona, když byl poslán bohy jako trest za Orioniho pyšnou povahu.
9. Střelec (Sagittarius):
Často ztotožňován s Kentaurim Chirónem, moudrým učitelem, který vychovával mnoho hrdinů, včetně Achilla a Ásklépia.
10. Kozoroh (Capricorn):
Může být spojen s Panem, který se proměnil v rybu a skočil do řeky, aby unikl před tyranem Tyfonem.
11. Vodnář (Aquarius):
Souvisí s Ganymédem, krásným mladíkem, kterého Zevs unesl na Olymp, aby se stal číšníkem bohů.
12. Ryby (Pisces):
Odkazuje na příběh o Venuši a jejím synu Kupidovi, kteří se proměnili v ryby, aby unikli před nestvůrou Tyfonem.
Tyto příběhy (mýty a báje) nejen že vysvětlují názvy souhvězdí, ale také odrážejí širší kulturní a náboženské hodnoty těchto civilizací.
Mýty a báje, které jsou základem pro pojmenování mnoha souhvězdí, přicházejí převážně z řecké a římské mytologie, i když některá souhvězdí odrážejí kulturní příspěvky dalších civilizací, jako jsou Babyloňané a starověký Egypt. Tady je přehled několika významných souhvězdí a mytologií, které je inspirovaly:
Řecká a Římská mytologie
Orion: Toto souhvězdí je pojmenováno po řeckém lovcovi Orionovi, který byl synem Poseidona. Příběh vypráví o jeho smrti po štípnutí štírem, což vedlo k jeho umístění na obloze naproti souhvězdí Štíra.
Cassiopeia: Královna Etiopie, která se chlubila svou krásou a byla nakonec potrestána bohy. Na obloze je zobrazena sedící na trůnu, obvykle zobrazeném jako W nebo M, v závislosti na její orientaci na obloze.
Perseus: Hrdina, který zachránil Andromedu před mořskou nestvůrou. Souhvězdí Perseus, které leží blízko Andromedy na obloze, obsahuje několik zajímavých objektů, včetně proměnné hvězdy Algol.
Jiné kulturní vlivy
Velký vůz (součást Velké Medvědice): Toto souhvězdí má mnoho různých interpretací v různých kulturách. V řecké mytologii byly sedm hvězd Velké Medvědice spojeny s příběhem sedmi sester, Plejad, které byly proměněny v hvězdy.
Drak: Souhvězdí, které může být spojeno s několika draky v řeckých mýtech, včetně strážce zlatého rouna.
Novější souhvězdí
Kříž jižní (Crux): Toto souhvězdí nemá spojení s klasickými mýty a bylo pojmenováno mnohem později během evropských námořních cest. Je známé pro svůj význam při navigaci na jižní polokouli.
Zatímco řecká a římská mytologie ovlivnila mnoho z pojmenování souhvězdí známých z Ptolemaiova Almagestu, moderní souhvězdí na jižní obloze často postrádají mytologický původ a místo toho odrážejí novější zájmy a objekty relevantní pro dobu jejich objevu.
Mnoho souhvězdí má různá pojmenování v různých obdobích a kulturách, což odráží jejich význam a použití v různých astronomických a kulturních tradicích. Zde je několik příkladů souhvězdí, která mají různé názvy a interpretace v různých kulturách:
Velká medvědice (Ursa Major):
Starověký Egypt: Toto souhvězdí bylo známé jako "Noha krávy", což odkazovalo na bohyni oblohy Hathor.
Římská mytologie: Bylo považováno za sedm pastýřských oxů.
Severní Amerika (různé domorodé kultury): Různé interpretace, včetně velkého medvěda, kočáru, či luku.
Orion:
Starověký Egypt: Souvisel s bohem Osirisem, symbolem znovuzrození a posmrtného života.
Římská mytologie: Lovci Orionovi, který byl dán na oblohu jako souhvězdí po své smrti.
Severní Amerika (různé domorodé kultury): Často viděn jako lovce nebo bojovníka, s pás Oriona interpretovaným různě jako obal na kánoe, opasek, nebo dokonce most.
Plejády (část Tauru):
Starověký Řecko: Sedm sester, dcery Titána Atlase a Pleione.
Japonsko: Známé jako "Subaru", což znamená "shlukovat se" a je zároveň jménem japonské automobilky.
Různé domorodé kultury Austrálie: Plejády mohou mít různé kulturní významy, od seskupení dívek až po košík používaný v tradičních obřadech.
Sirius (také část Velkého psa, Canis Major):
Starověký Egypt: Hvězda byla známa jako Sopdet a byla spojována s bohyní Isis; její východ znamenal začátek Nilských záplav.
Starověká Řecko: Součást souhvězdí Velkého psa, psa lovců, který průvodil Oriona.
Domorodé kultury Severní Ameriky: V některých kulturách mohl být viděn jako vlk.
Drak (Draco):
Starověký Řecko: Souvisel s drakem, který strážil zlatá jablka v zahradách Hesperidek.
Severní Evropa: Mohl být spojen s drakem Nidhoggem, který ohrožuje světový strom Yggdrasil.
Čínská mytologie: Draci jsou často zobrazováni jako šťastní a moudří tvorové, které mají moc přinášet déšť a úrodnost.
Tato rozmanitost názvů a interpretací odráží, jak různé kultury využívaly hvězdnou oblohu pro navigaci, kalendářní účely, náboženské rituály a jako prostředek k vyprávění příběhů.
Některá souhvězdí byla ve starověkých kulturách zcela odlišně interpretována nebo dokonce reprezentovala úplně jiné obrazy než ty, které známe dnes. Zde jsou tři příklady souhvězdí, která měla v různých kulturách zcela odlišné podoby:
Velká medvědice (Ursa Major):
V západní astronomii je toto souhvězdí nejvíce známé jako souhvězdí obsahující Velký Vůz. Avšak v různých kulturách byly hvězdy tohoto souhvězdí interpretovány velmi odlišně.
V Indii: Toto souhvězdí bylo nazýváno "Saptarishi", což znamená "sedm mudrců". Sedm hlavních hvězd reprezentovalo sedm moudrých ršiů, což byli mytologičtí mudrci.
U některých domorodých amerických kultur: Hvězdy Velké medvědice mohly být viděny jako medvěd, zatímco tři hvězdy v ocasu mohly být interpretovány jako lovci.
Orion:
V západní astronomii je Orion známý jako lovec, ale jeho interpretace se lišily podle kultury.
V starověkém Egyptě: Hvězdy, které tvoří pás Oriona, byly spojeny s Osirisem, egyptským bohem smrti a znovuzrození.
Domorodé australské kultury: V některých případech byl Orion interpretován jako mládenec nebo "mladík" a příběhy kolem něj se mohly vztahovat k tématům iniciace a dospívání.
Plejády:
V západní astronomii jsou Plejády známé jako skupina sedmi hvězd, které jsou často spojovány s sedmi dcerami titána Atlase a Pleione v řecké mytologii.
U některých domorodých kultur v Amerikách a Austrálii: Plejády mohly být chápány zcela odlišně. V Austrálii mohly být Plejády viděny jako skupina dívek, které byly pronásledovány chlapci reprezentovanými jiným souhvězdím, často Orionem.
Japonsko: Plejády (známé jako Subaru) symbolizují sjednocení a byly významné pro různé rituály spojené s obdobím setby a sklizně.
Tyto příklady ukazují, jak různorodě mohly být hvězdné konstelace interpretovány a jak kulturní kontexty ovlivnily, co lidé viděli na noční obloze.
obloha, hvězdy, zvěrokruh, mýty, legendy, pověry