Vliv chemických látek na chování člověka 2024 - Jan Trnka
Antidepresiva SSRI, SNRI, MAOI antipsychotika, stimulanty amfetaminy, kokain, kofein, nikotin psychedelika a halucinogeny: pro každého něco. Jak fungují, do jakých neurotransmiterových systémů zasahují a k tomu kousky ...
droga drogy Lékař lékařská chemie Přednášky z lékařské biochemie 2023-24
Důsledky využívání moderních technologií nadnárodními korporacemi v hudebním průmyslu po roce 1995: Postavení umělce a spotřebitele. 20. 8. 2021 https://is.muni.cz/th/nnoyv
Často můžeme narazit na následující srovnání cen elektřiny: https://t.co/GH9Mz9hgif Není proto od věci si rozebrat, odkud tato čísla pocházejí, jak jsou vypočtená a co z nich pro nás vyplývá. pic.twitter.com/e0uMBI9rim
V létě na severní polokouli Slunce vychází severovýchodně a zapadá severozápadně. To znamená, že Slunce cestuje po obloze po delší trajektorii, což vede k delším dnům a kratším nocím.
V zimě naopak Slunce vychází jihovýchodně a zapadá jihozápadně. Jeho dráha po obloze je kratší, což způsobuje kratší dny a delší noci.
Když na severní polokouli Slunce vychází přesně na východě (90°) a zapadá přesně na západě (270°), což jsou geografické směry odpovídající úhlovým stupňům na kompasu, dochází k tomu během rovnodenností. Rovnodennosti nastávají dvakrát do roka, na jaře a na podzim, a označují okamžiky, kdy Slunce přechází přes rovník, což znamená, že den a noc mají po celém světě přibližně stejnou délku.
180° se nejspíše naráží na myšlenku, že Slunce vychází a zapadá na opačných stranách obzoru. Pokud bychom to vzali doslovně, 180° proti východu (90°) by bylo západní směrem (270°), což je běžný jev.
Jarní rovnodennost nastává kolem 20. nebo 21. března, kdy Slunce vychází přesně na východě a zapadá přesně na západě, a den a noc jsou po celém světě téměř stejně dlouhé.
Podzimní rovnodennost nastává kolem 22. nebo 23. září, kdy opět Slunce vychází přesně na východě a zapadá přesně na západě, a den a noc jsou opět po celém světě téměř stejně dlouhé.
Tento jev je důležitý pro pochopení ročních období a je základem pro kalendářní systémy po celém světě.
2.1.8 Hlava osmá – Změna dočasné dílčí bezúčinnosti stavebních řádů
Stanovovala lhůtu pro vyřízení stavebního povolení na 14 dní. V případě, že povolení nebylo vyřízeno, stávalo se platným automaticky a obec ručila za potenciálně vzniklou škodu. Po udělení stavebního povolení byl stavební úřad do tří dnů povinen pomoci vytyčit stavební čáru.
Zrušila povinnost předkládat vybraná stavební povolení ke schválení Komisi pro Velkou Prahu. Umožňovala zástavbu veřejných prostranství (zanesených v polohovacích plánech dočasnými stavbami na 20 let a čáry regulační a další. [7]
3 MALÉ BYTY
Pojem malé byty se do naší legislativy dostal již takzvaným Prvním zákonem z roku 1918, kterým byly do legislativy Československé republiky přijaty zákony Rakousko Uherské. Následně byly malé byty definovány přímo v československé legislativě, a to konkrétně v nařízení vlády o finanční podpoře stavebního ruchu, posléze byly dalšími nařízeními vlády upraveny v letech 1928 a 1930.
3.1 Definice malého bytu z roku 1921
Minimální byt musel být stavebně oddělen jiných bytů, případně prostorů v domě. Jeho obytná plocha nesměla klesnout pod 16 m2 (+ plocha pro umístění sporáku), pakliže byl jednopokojový a pod 35 m2, pakliže byl dvoupokojový. Maximální velikost bytu byla ohraničena obytnou plochou 80 m2, přičemž za obytné místnosti byly považovány takové prostory, které se tak daly použít. Do plochy obytné se nepočítaly komory, chodby, koupelny, verandy a další. Například kuchyně do 12 m2 včetně prostoru pro sporák nebyla považována za obytnou a pokoj pro služebnou do 12 m2 přístupný přes kuchyň taktéž nebyl do obytné plochy započítáván.[16]
3.2 Definice malého bytu z roku 1928
Velikost malého byty je nově definována minimální obytnou plochou od 20 m2 jeli byt jednopokojový, respektive 35 m2, je-li byt dvoupokojový a maximální obytnou plochou 80 m2 .[17]
3.2 Definice malého bytu z roku 1930
Nově se do legislativy dostává kromě definice malého byty (shodná s definicí z roku 1928) také definice nejmenšího bytu, ten má být tvořen dvěma pokoji o obytné ploše v rozmezí od 30 m2 do 40 m2.[18]
„Malý byt“ byl uzákoněný pojem. Takové bydlení mělo maximálně 24 metrů čtverečních a obsahovalo obývací pokoj plus maximálně dalších deset metrů příslušenství včetně unifikované koupelny. zde
Nyní bude příspěvek o zradě. Už dlouho se to nestalo. Ale teď bude. A bude to dlouhé. Velmi dlouhý.
Stavíme sebe, náš stát, naši společnost do pozice naprostého protikladu Ruské federace a Sovětského svazu jako jejího předchůdce.
Jsme svobodní, jsme silní, jsme demokratičtí, nikdy neklekneme, nemáme a nebudeme mít cara a všechna další otřepaná hesla. To je teorie. V praxi se věci mají trochu jinak. V praxi existuje malé procento aktivní a uvědomělé společnosti (více než před devíti lety, ale méně, než by mělo), pro které tato hesla nejsou jen souborem písmen.
V praxi se tak propouští jeden z nejlepších bojovníků této devítileté války. V praxi se snažíme umlčet armádu, aby, nedej bože, nezničila ideální obraz světa, který úřady namalovaly průměrnému člověku. V praxi tak velmi rychle a bolestivě zničíme vše, za co již zemřely desetitisíce lidí. V praxi už začínáme opakovat historii před sto lety. Tanec na hrábích probíhá přesně a jako hodinky.
Velitel třetího praporu 46. vzdušné útočné brigády, mé brigády, poskytuje rozhovor deníku Washington Post.
DNIPROPETROVSK REGION, Ukraine — The quality of Ukraine’s military force, once considered a substantial advantage over Russia, has been degraded by a year of casualties that have taken many of the most experienced fighters off the battlefield ...
Rozhovor je pravdivý a výstižný. Ve skutečnosti opatrný a vyvážený. Protože skutečnost je mnohem horší.
Poskytuje rozhovor, po němž mělo nejvyšší vojenské a politické vedení svolat naléhavou schůzku, aby se těmito problémy zabývalo. Protože taková je realita. A není to názor pseudoexperta o "dvou nebo třech týdnech". To je vyvážený odborný názor špičkového profesionála. Člověka, který se těší absolutnímu a bezvýhradnému respektu svých podřízených a všech ostatních složek, které s ním přišly do styku.
Místo toho se však nejvyšší vojenské a politické vedení rozhodne příliš chytrého velitele potrestat a odvolat z funkce.
Přichází v2.0.
Nechci se rozepisovat o tom, jaké je to dno. Je to zřejmé. Že teď kopírujeme souseda z dob raného zmrdství. Že takhle se s profesionály této úrovně v rozhodující válce nejedná.
Chci psát o důsledcích.
Hlavním důsledkem bude demotivace armády. Její profesionální a intelektuální část. Tito lidé nejsou dobytek bez hlasu. Své právo na odborné posouzení a názor si vybojovali krví, potem a léty války. A není jiná, lepší doba na jeho vyjádření než nyní - během této války.
Jinak o něj přijdeme. Bez tohoto odborného názoru o něj přijdeme. Ano. Vítězství není samozřejmé. A nejsme v cíli. A nedaří se nám dobře.
Demotivace a odliv zaměstnanců. Pokud to spolkne společnost, pokud to spolkne armáda, velká část vojenských profesionálů pošle všechno k čertu a odejde z armády jakýmkoli způsobem. Každý z nich bude mít dost nemocí na to, aby se za léta propouštění dostal na rotu.
Třetí prapor určitě přijde o spoustu zkušeného personálu. Sám bych odešel, kdyby totéž udělali mému veliteli. Protože to není prezident, kdo inspiruje personál.
Je to velitel.
Armáda se o prezidenta nezajímá. Vůbec ne. Vůbec ne. Rozhodně.
Armádu inspirují ti, kteří zůstávají doma, v zázemí, a ti, kteří vedou - velitelé. Bojovníci, důstojníci rot, čety, seržanti.
Neskutečná výkonnost naší brigády není zásluhou prezidenta ani nikoho jiného.
Je to především zásluha všech těchto velitelů, po nichž následuje personál. Jejich schopnost organizovat, plánovat a zajišťovat. Častěji bohužel ne díky státu, ale jemu navzdory.
Zde jsou názory některých vojáků tohoto praporu, těch, které dobře znám a znám osobně již dlouhou dobu.
je nejen velitelem třetího praporu naší brigády. Byl zástupcem velitele mého druhého praporu 95. výsadkové brigády. A to je samostatný příběh. Vygooglujte si "bůh konvojů". Nebudete tomu věřit. Ale bude to pravda. Osobně jsem s ním mluvil jen jednou, ale navždy jsem si ho zapamatoval. Úroveň tohoto velitele na mě udělala obrovský dojem.
Pevně doufám, že tento příběh vyvolá veřejné pobouření, které donutí nejvyšší vojenské a politické vedení obnovit spravedlnost a přehodnotit svůj postoj k nám, vojákům.
Nejsme přece žádný dobytek. Nejsme v Rašce. Nebudeme mlčet.
Petr Dobrovolný, 13:06 Degradace je asi jasná. A asi s tím počítal. Taky to nedělal pro sebe, ale pro ty nevycvičené kluky co mu posílají na smrt. Ti mu jsou k ničemu. Jednotka parašutistů je kompletně vybojována a jemu zbývá materiál k ničemu. Jinou cestu než zveřejnění už asi neviděl.
Originální zdroj:
Володимир Шевченко 20 h ·
Зараз буде зради пост. Вже дуже давно не було. Але зараз буде. І він буде довгий. Дуже довгий.
Ми позиціонуємо себе, нашу державу, наше суспільство як повну протилежність РФ та совку як її предтечі.
Ми вільні, ми сильні, ми демократичні, ми ніколи не станемо на коліна, в нас немає і не буде царя та усі інші заїжджені до дір гасла.
Це теорія. На практиці все трохи не так. На практиці є невеликий (більше, ніж був 9 років тому, але менший, ніж треба) відсоток активного та свідомого суспільства, для якого ці гасла не просто набір літер.
На практиці в нас знімають з посади одного з найкращих комбатів цієї дев'ятирічної війни. На практиці в нас намагаються заткнути рота військовим, щоб вони, не дай Боже, не зруйнували ідеальну картинку світу, змальовану владою для пересічного. На практиці ми дуже швидко і болісно проєбем все, за що вже загинули десятки тисяч людей. На практиці ми вже починаємо повторювати історію сторічної давнини. Танок на граблях відбувається чьотєнько та як по нотах.
Комбат третього батальйону 46 десантно-штурмової, моєї бригади, дає інтерв'ю Вашингтон пост.
Інтерв'ю правдиве та максимально по суті справ. Обережне та виважене насправді. Бо реальність набагато гірша.
Дає інтерв'ю, після якого вище військово-політичне керівництво мало б зібрати термінову нараду по усуненню означених проблем. Бо це реальність. І це не думка псевдоексперта про "двє-трі нєделькі". Це виважена експертна думка професіонала найвищого класу. Людини, яка користується стовідсотковою та безумовною повагою своїх підлеглих та всіх інших підрозділів, які з ним перетиналися.
Але замість цього вище військово-політичне керівництво вирішує покарати надто розумного комбата та зняти його з посади.
Прівєд савєт v2.0.
Не хочу довго писати про те, яке це дно. Це очевидно. Про те, що зараз ми повністю і як під кальку копіюємо сусіда епохи раннього хуйла. Про те, що так не можна з професіоналами такого рівня під час вирішальної війни.
Я хочу написати про наслідки.
Головний з наслідків буде демотивація війська. Професійної та інтелектуальної його частини. Ці люди не бидло, без права голосу. Вони вибороли своє право на експертну оцінку та думку кров'ю, потом та роками війни. І немає іншого, більш вдалого, часу для її озвучення, ніж зараз - під час цієї війни.
Бо інакше ми її програємо. Без цієї експертної думки ми її програємо. Так. Перемога ніхрєна не очевидна. І ми не на фінішній прямій. І в нас не все добре.
Демотивація та відтік кадрів. Якщо суспільство проковтне це, якщо армія проковтне це, велика кількість військових профі пошле все під три чорти та будь-якими методами піде з армії. Хвороб, щоб списатись, в кожного з них за ці роки вистачить на роту.
З третього батальйону точно піде значна частина досвідченого особового складу. Я б сам пішов, якби з моїм комбатом вчинили так само. Бо особовий склад надихає не президент.
Внізапна.
Армії пофігу на президента. Взагалі. Зовсім. Абсолютно.
Армію надихають ті, що лишаються вдома, позаду, та ті, що ведуть вперед - командири. Комбати, ротні, взводніки, сержанти.
Нереальна ефективність нашої бригади не є заслугою президента чи будь-якої іншої особи.
Це в першу та єдину чергу заслуга всіх цих командирів, за якими і йде особовий склад. Їх здатності організувати, спланувати та забезпечити. Частіше за все, на жаль, не завдяки державі, а всупереч.
Ось думки деякіх військовослужбовців цього батальйону, тих, кого добре та давно знаю особисто.
Підписуюсь під кожним словом цих військових. Anatoly Anatolich не тільки комбат третього бату нашої бригади. Він був замкомбата мого другого батальйону 95 десентно штурмової бригади. І це окрема історія. Загугліть "бог конвоїв". Не повірите. Але це буде правда. Я спілкувався з ним лише один раз особисто, але запам'ятав назавжди. Настільки мене вразив рівень цього командира.
Я дуже сподіваюся, що все ж таки ця історія спричинить суспільний резонанс, який змусить вище військово-політичне керівництво відновити справедливість та переглянути своє ставлення до нас, до військових.
Ми не бидло. Ми не в рашці. Ми не будемо мовчати.
Звичайний солдат 46 десантно-штурмової бригади. Володимир Шевченко.
Předně jste oběť brainwashing. Svět není černobílý. Velmoci, především USA zahajují války, stimulují je, financují a materiálně podporují. Pro své zájmy. Jejich zájmy nejsou našimi zájmy, přesto se jejich válek účastníme a daňový poplatník je financuje. Zvykněte si. Rusko se už chová stejně. Brzy i Čína. https://twitter.com/MasarovicRobert/status/1644344933845803009
Vojenský expert: Pre toto sa ukrajinskej ofenzíve nedarí
Do dnešnej časti relácie Startitup Diskusný Klub zavítal expert SASky pre obranu Ivan Bilohuščin ... 3. 8. 2023
Jaroslav Hašek
Osudy dobrého vojáka Švejka
7. Švejk Jde Na Vojnu
„Bojovat," hrobovým hlasem odpověděl Švejk, „s Rakouskem je to moc špatný. Nahoře nám už lezou na Krakov a dole do Uher. Jsme biti jako žito, kam se podíváme, a proto mě volají na vojnu. Já jim přece včera četl z novin, že drahou vlast vovinuly nějaké mraky."
Velezrádná aféra německého knížete 23. březen 2018
V sobotu 23. března 1918 uveřejnil list Prager Tagblatt nenápadnou zprávičku, nadepsanou lákavě „Aféra Lichnovského“ s podtitulkem „Otázka trestního stíhání“. O stíhání knížete Lichnovského sice ještě není definitivně rozhodnuto, ale bývalý státní úředník a důstojník císařské armády může očekávat disciplinární řízení. Debatuje se i o jeho vyloučení z říšské panské sněmovny.
16 tématy, zahrnujícími objevy a experimenty, které mohou děti provádět a poznávat principy fyziky hravou formou
Pro děti 4 - 7 let
Hrajeme si se stíny
Co dokáže magnet?
Hry se vzduchem
Plavání a potápění objektů
Cestujeme balónkem
Jak vzniká déšť?
Barvy duhy
Odrazy v zrcadle
Tření v praxi: bruslení vs. běhání
Zvuky kolem nás
Vytváření bublin
Jak funguje kyvadlo?
Síla a pohyb: houpání se
Záhady setrvačnosti
Hry s teplotou: led a voda
Principy plování: lodě a kachny
Pro děti 8 - 12 let
Jak pracuje kompas
Elektřina z citronu
Vznášející se papírové letadlo
Jak fungují jednoduché stroje
Tajemství gravitace
Principy tlaku: experimenty s vodou
Principy světla a barvy
Základy elektromagnetismu
Tvorba vlastního periskopu
Mikrovlnná magie
Základy aerodynamiky: raketová věda
Přitažlivost a odpudivost magnetů
Základy akustiky: hudební nástroje
Principy páky a kladky
Energie a její přeměny
Hra na detektivy: otisky prstů
Pro děti 13 - 16 let
Práce s ohniskovou vzdáleností
CPU a počítačová logika
Zjednodušená teorie relativity
Principy kvantové mechaniky
Experimenty s polarizací světla
Elektromagnetické vlny a jejich využití
Fotovoltaické články: jak funguje solární panel
Tajemství černých děr
Jaderná fyzika: rozpad a štěpení
Výroba a využití elektrické energie
Principy GPS technologie
Chemické reakce a fyzika
Světelné roky a měření vzdálenosti ve vesmíru
Vliv světla na fotosyntézu
Tento seznam pokrývá široký rozsah témat, od jednoduchých pozorování a experimentů pro mladší děti až po složitější koncepty a principy vhodné pro starší děti a teenagery. Tyto aktivity a témata nabízejí zábavný a interaktivní způsob, jak se děti mohou učit o fyzice a objevovat zázraky vědy.
Hrací míče: Odraz a gravitace
Stínové divadlo: Světlo a stíny
Magnetické hračky: Základy magnetismu
Papírové letadlo: Základy aerodynamiky
Víření vody v láhvi: Vytváření vírů
Gumové loďky: Plavání na vodě
Skládání barev: Jak se míchají barvy
Zvukové vlny: Hlasité a tiché zvuky
Teplotní změny: Roztažnost látek
Statická elektřina: Vlasy nastražené do všech stran
Bruslení na ledě: Tření a pohyb
Každé téma je navrženo tak, aby vyvolalo zvědavost a nabídlo praktické a zábavné aktivity, které pomohou dětem lépe porozumět základům fyziky.
Barvy a světlo: Jak vzniká duha
Plavání a plování: Proč lodě neklesají ke dnu
Tření: Proč je klouzání na ledu snadné
Základy elektřiny: Jak fungují baterie
Magnetismus: Zázračná síla magnetů
Základy aerodynamiky: Proč papírové letadlo létá
Principy páky: Jak malá síla může pohnout velkým tělesem
CPU a jeho funkce: Jak počítač zpracovává informace
Zjednodušená teorie relativity: Proč čas není všude stejný
Jak fungují kyvadla
Záhady černých děr a vesmírné gravitace
Jak funguje GPS: Principy satelitní navigace
Voda ve vesmíru: Led na Měsíci a Marsu
Principy fotovoltaických článků: Jak slunce může generovat elektricitu
Tajemství bublin: Proč jsou bubliny kulaté
Jak vznikají vlny na moři
Zázračná optika: Periskopy a kaleidoskopy
Jak vzniká ozvěna
Tepelné kamery a vidění ve tmě
Vítr a jeho síla: Jak vznikají tornáda
Co je světlo a jak se šíří
Proč je nebe modré a slunce za západu červené
Jak funguje magnet
Tajemství gravitace: Proč věci padají dolů
Elektrické obvody: Jak rozsvítit žárovku
Teplo a teplota: Proč se něco topí ve slunci
Zvuk kolem nás: Jak vzniká a šíří se zvuk
Duhové barvy: Jak vzniká duha
Balónky ve vzduchu: Proč některé létají a jiné ne
Pohyb a rychlost: Závody autíček
Tření: Proč je těžké klouzat na suchém povrchu
Odrazy a zrcadla: Hry se zrcadly
Vznášející se papírový letoun: Principy letu
Archimédův zákon: Proč něco plave
Energie a její přeměny: Potrava jako zdroj energie
Přetlak a podtlak: Experimenty se sklenicemi
Stíny a jak se mění během dne
Principy páky a jednoduchých strojů
Voda a její stavy: Led, voda, pára
Přírodní jevy: Blesk a hrom
Atmosférický tlak: Experiment s vejcem a lahví
Statická elektřina: Vlasy nastražené do všech stran
Goss International Corporation - není k dispozici informace o aktuální
tržní kapitalizaci, protože společnost byla nedávno odkoupena
společností Manroland Goss web systems.
Manroland Goss web systems GmbH
In 1844, Carl August Reichenbach, nephew of the founder of KBA, Friedrich Koenig, and Carl Buz established the "Reichenbach’sche Maschinenfabrik" (Reichenbach's machine factory) in Augsburg. Six month later the two printing press pioneers supplied their first "Schnellpresse" (automatic cylinder press) to Nikolaus Hartmann's printing plant in Augsburg
Počasí a Anabatické a Katabatické proudění: Vliv na klima ve střední Evropě a České republice
Ve střední Evropě a konkrétně v České republice jsou anabatické a katabatické proudění klíčové pro pochopení lokálních klimatických podmínek, zejména v údolích řek a potoků, kde mají tyto jevy značný vliv na denní a noční teplotní rozdíly.
Anabatické proudění
Definice: Vzestupný pohyb teplého vzduchu po svahu v důsledku jeho ohřevu.
V ČR: Pozorovatelné během teplých letních dnů, zejména v oblastech s výrazným terénním reliéfem, jako jsou například České středohoří, Moravskoslezské Beskydy.
Rychlost: 1-5 m/s, závisí na intenzitě slunečního záření a sklonu terénu.
Vrstvy: Ovlivněny jsou vrstvy vzduchu od několika metrů až do výšky několika set metrů.
Teploty: Teplotní gradient mezi povrchem a atmosférou významně přispívá k intenzitě proudění.
Katabatické proudění
Definice: Sestupný pohyb chladnějšího vzduchu podél svahu, typicky během noci.
V ČR: Často vyskytující se v údolích řek a potoků, jako jsou údolí Labe nebo Vltavy, kde noční ochlazení země urychluje sestup chladného vzduchu.
Rychlost: 0,5-3 m/s, může být vyšší v zimních měsících nebo při extrémních podmínkách.
Vrstvy: Omezené převážně na nízké vrstvy atmosféry, do výšky několika desítek metrů.
Teploty: V noci může dojít k významnému poklesu teplot, což podporuje vznik a sílu katabatických proudů.
Zajímavosti
Vliv na rostlinstvo: V údolích řek a potoků, kde se anabatické a katabatické proudění střídá, lze pozorovat specifické mikroklimatické podmínky, které mohou ovlivnit rozložení a druhovou diverzitu rostlinstva.
Meteorologický výzkum: V ČR se provádí detailní meteorologický výzkum těchto jevů, aby se lépe porozumělo jejich vlivu na lokální klima a předpověď počasí.
Využití ve vinohradnictví: Kombinace anabatických a katabatických proudů má příznivý vliv na vinice, zejména v jižních Moravě, kde pomáhá regulovat teplotu a vlhkost, což je klíčové pro kvalitu vína.
Anabatické a katabatické proudění jsou důležité meteorologické jevy, které formují mikroklima střední Evropy a České republiky. Jejich studium a pochopení přispívá nejen k lepším předpovědím počasí, ale také k efektivnějšímu využívání přírodních zdrojů a plánování v zemědělství, lesnictví a vinařství.
Anabatické a katabatické proudění, přestože jsou přirozenou součástí klimatických podmínek ve střední Evropě a České republice, mohou představovat potenciální nebezpečí pro turisty, zejména ty, kteří se vydávají do horských a údolních oblastí. Zde jsou některé z možných rizik:
Náhlé změny počasí
Rychlý pokles teploty: Katabatické proudění může během nočních hodin způsobit rychlý pokles teploty, což může turisty zastihnout nepřipravené, zejména pokud nejsou vybaveni dostatečně teplým oblečením.
Náhlé větrné poryvy: Anabatické proudění může během dne vést k náhlým poryvům větru, které mohou být nebezpečné pro turisty na výletech, zejména na exponovaných horských hřebenech.
Orientační problémy
Mlhové podmínky: Kombinace teplotních změn a proudění může v horských údolích vyvolat náhlou tvorbu mlhy, což ztěžuje orientaci a může zvýšit riziko ztráty nebo nehody.
Zdravotní rizika
Podchlazení: Pokud turisté nejsou na noční pokles teplot připraveni, může to vést k podchlazení, zejména při kempování v horách nebo při nočních přechodech.
Dehydratace a úpal: Na druhou stranu, intenzivní sluneční záření během dne, které způsobuje anabatické proudění, může vést k dehydrataci nebo úpalu, pokud turisté nepijí dostatek vody a nedbají na ochranu před sluncem.
Doporučení pro turisty
Aby se minimalizovala rizika spojená s anabatickým a katabatickým prouděním, turisté by měli:
Plánovat dopředu: Zkontrolovat předpověď počasí a být připraveni na rychlé změny.
Vybavit se adekvátně: Mít s sebou vrstvené oblečení, ochranu proti slunci, dostatek vody a navigační pomůcky.
Znát své limity: Vyhnout se riskantním aktivitám v extrémních podmínkách a být vždy připraveni na návrat nebo vyhledání bezpečného úkrytu.
Vědomí rizik: Být si vědom potenciálních nebezpečí spojených s teplotními změnami a větrnými podmínkami v oblasti.
Pochopení a respektování těchto přírodních jevů může pomoci zajistit bezpečnější a příjemnější zážitky při objevování krás střední Evropy a České republiky.
Projected Costs of Generating Electricity - 2020 Edition https://www.oecd-nea.org/jcms/pl_51110/projected-costs-of-generating-electricity-2020-edition
Češi a Češky příliš nevěří konspiracím a dezinformacím, říká rozsáhlý výzkum, který pro Český rozhlas připravili výzkumníci z Národního institutu pro výzkum socioekonomických dopadů a systémových rizik (SYRI). Silní příznivci konspirací tvoří pouze 6 % populace a jejich řady nerozšířila ani pandemie či válka na Ukrajině.
V této přednášce si povíme, jak fungují látky obsažené v marihuaně, jaké mají na člověka efekty a proč se vůbec v kanabisu vyskytují. Povíme si také něco o rizicích THC a o nových, syntetických kanabinoidech, kterým se někdy říká spice.
3 Dangerous Lies About Women: Paul Washer Sermon Jam
3 nebezpečné lži o ženách: Paul Washer Sermon Jam
1. Tři nebezpečné lži o ženách jsou: feminismus, romantika a snaha být jako muži. 2. Feminismus je lží, protože snaží se převrátit Boží řád pro muže a ženy. 3. Romantika je lží, protože klade důraz na pocitovou záležitost namísto závazku a oddanosti. 4. Snaha být jako muži je lží, protože ženy by měly být hrdé na to, že jsou ženy a měly by se snažit plnit svou jedinečnou roli, kterou jim Bůh určil ...
Dle moderních feministek by ženy měly být více maskulinní, asi proto, že maskulinita je toxická. A měly by být méně feminní, asi proto si říkají feministky. 😏
Jordan Peterson's Greatest Debate (He Is A Genius)
Jordan Peterson vs. Cathy Newman Jordan Peterson debate on the gender pay gap, campus protests and postmodernism Channel 4 News
Jak to v 5 bodech zjednodušeně (či zkratkově?) vidí ChatGPT?
Peterson a jeho "vyrůstni už konečně": Jordan Peterson říká, že dospělost je klíčová. Pokud to někdo nechápe, skončí jako hořký, zahořklý člověk, který je k ničemu jak sobě, tak ostatním. Jeho rady, ač původně nebyly mířeny jen na mladíky, si našly cestu hlavně k nim. Důvod? YouTube je plný chlapů, takže není divu, že tam Petersonův odkaz našel úrodnou půdu.
Co si Peterson myslí o rozdílech ve mzdách mezi pohlavími?: Peterson se pouští do rozboru genderové mzdové propasti, ale říká, že to není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Tvrdí, že když to rozložíme na faktory jako věk, profese nebo osobnost, zjistíme, že gender není jediný důvod rozdílů ve výplatních páskách. Podle něj jsou ženy obecně mírnější, což může ovlivnit, jak dobře si vedou při vyjednávání o platu.
Krize mužnosti a jak to vidí ženy: Podle Petersona spousta kluků touží po radách, jak se v životě posunout, protože jich mají málo. Když přijde na vztahy, argumentuje, že ženy si nejspíš nebudou přát za partnera někoho, kdo se neumí postarat sám o sebe. Tvrdí, že vztah, kde jeden dominuje, nemůže dobře fungovat a že to pro obě strany skončí špatně.
Postoj k postmodernismu a jeho vliv na společnost: Peterson útočí na akademické kruhy, které se staví proti mužům a jsou zaslepené postmoderními a neo-marxistickými ideologiemi. To vše podle něj deformuje pohled na západní kulturu jako na něco zákeřně utlačujícího. Také říká, že snaha o rovnost výsledků je slepá ulička, což ukazuje příklad Skandinávie.
Peterson, genderová zájmena a svoboda projevu: Peterson se brání proti nařízení vlády týkající se používání genderových zájmen, ne že by měl něco proti respektování preference jedinců, ale spíše má problém s překročením pravomocí státem. Když mluví o společenských hierarchiích, používá příklad s humry, aby ukázal, že naše společenská struktura není jen výmysl lidské společnosti, ale má kořeny v biologii.
Jordan Peterson: “There was plenty of motivation to take me out. It just didn't work" | British GQ
Jak to v 5 bodech zjednodušeně vidí ChatGPT?
Peterson vs. alt-right bordel: Peterson dává jasně najevo, že s alt-right má tak akorát společný počet followerů na sociálních sítích, ale jinak s nimi nechce mít nic společného. Ačkoliv jeho knížka "12 pravidel pro život" a YouTube kanál táhnou lidi jako med, odmítá, že by to dělal proto, aby někomu prodával nějakou ideologickou břečku.
Genderové přetahování a historický vývoj: Rozplétá, jak jsme si vymysleli, že chaos je ženský a řád mužský, a vysvětluje, že to není nic, za co by muži nebo ženy měli dostávat po uších. Změny ve společnosti přičítá spíš vědeckým objevům typu antikoncepce a zákonům, než mužům, kteří se snaží ženy držet pod pantoflem. To, že ženy dnes můžou dělat skoro cokoliv, vidí jako výsledek technologie a právních změn, ne jen nějakého mužského osvícení.
Vzdělávací systém jde do háje: Když se dostane k tématu univerzit, Peterson nemá rád, že za vysoké školné dostávají studenti spoustu ideologického kecu a málo užitečného vzdělání. Je naštvaný na to, jak školy podléhají trendům jako identity politika, postmodernismus a neo-marxismus, které podle něj kazí nejen vzdělání, ale i celou společnost.
O osobních vztazích a společenských dilematech: Peterson hodně mluví o tom, jak je důležité mít v životě dobré příklady, obzvlášť pro kluky, kteří vyrůstají bez otce. Rozvede to na téma, jak někteří lidé si vybírají partnery, u kterých mají pocit, že je můžou ovládat, ale to podle něj vede jen k neštěstí. A když už jsme u peněz, tak si myslí, že bohatí by měli víc přispívat na daních, aby se snížila propast mezi bohatými a chudými.
Klimatické změny a co s nimi: Peterson bere téma klimatických změn trochu s rezervou, nekupuje celou tu paniku kolem globálního oteplování. Myslí si, že příroda a technologie jsou plné překvapení a že řešení může přijít odkudkoliv, třeba jako ten shale gas, co nikdo nečekal. A když se baví o tom, jak společnost přistupuje k homosexualitě, zdá se, že by chtěl, aby všichni hráli fér a byli součástí "stejné hry", což je docela rozumný postoj, jak se pokusit mít společnost, kde se lidé cítí víc zahrnutí.
Jak tuto výseč v 7 bodech zjednodušeně vidí ChatGPT?
Rozbor hierarchie a jejího místa v politice: Peterson otevírá debatu o hierarchii jako takové, poukazuje na to, jak je tato struktura všudypřítomná, ať už mluvíme o mravencích nebo korporátních magnátech. Vysvětluje, jak hierarchie nejenže formují naše sociální a pracovní prostředí, ale jak se promítají i do našich politických názorů. Lidé s různými temperamenty k hierarchiím přistupují odlišně, což se odráží v politickém spektru od konzervativců po liberály.
Nezbytnost pohybu vpřed pro přežití: Zdůrazňuje, že každá živá bytost, od bakterie po člověka, je naprogramovaná hledat cíle - ať už jde o potravu, bezpečí, nebo smysl života. Peterson to bere dál a tvrdí, že tento pohon není jen biologický imperativ, ale že se dotýká i našeho vnitřního pocitu spokojenosti a smysluplnosti existence.
Hierarchie ve službě hodnot: Jakmile se pustíme do honby za tím, co považujeme za hodnotné, nevyhnutelně vytváříme hierarchie založené na kompetenci. Peterson tady rozvádí, že se to netýká jen práce nebo sportu, ale i zdánlivě subjektivních oblastí jako je umění. Hierarchie jsou podle něj přirozeným důsledkem našeho sociálního uspořádání.
Rozdílné pohledy na hierarchie a nerovnost: Tady Peterson nabízí perspektivu, že konzervativci vidí hierarchie jako základní kámen společnosti, zatímco liberálové poukazují na nerovnosti, které z těchto struktur vyplývají. Obě strany mají podle něj svou pravdu, a společnost potřebuje najít způsob, jak tyto dva pohledy skloubit.
Vliv osobnosti na politické názory: Zajímavě se rozplývá nad tím, jak různé osobnostní rysy vedou lidi k různým politickým přesvědčením. Konzervativci jsou podle něj ti, kdo dokážou efektivně fungovat v dobře nastavených systémech, zatímco liberálové jsou ti, co hledají nové cesty a možnosti.
Hledání hodnot a smyslu jako odpověď na utrpení: Zde Peterson nemá problém říct, že život je boj a často i utrpení. Ale tvrdí, že právě v hledání hodnot a věcí, které pro nás mají smysl, najdeme nástroj, jak s tímto utrpením bojovat a možná i něco většího - transcendentno.
Útok na politickou korektnost a klanovost: Peterson se tady rozohní proti politické korektnosti a její tendenci rozdělovat společnost do nepřátelských táborů. Místo toho prosazuje idea individualismu, kde každý člověk má svou nezastupitelnou hodnotu a zodpovědnost. Kritizuje univerzity a další instituce za to, že podporují kmenové myšlení na úkor individuality.
„Jak dlouho byste chodili se zlomenou nohou a předstírali, že se nic neděje?“ ptá se terapeutka Roksana Táborská. Na léčbu zlomené duše však musí pacient často čekat.
Děti potřebují rodinu, ne ústav, vyzývá Rowlingová