Prague Internet World
záloha o PIW
Pořadatelem je společnost IDG World Expo Praha
Prague Internet World - příležitost k ohlédnutí
V minulých dnech se v Praze uskutečnil první ročník tuzemské verze prestižní konference Internet World, nazvaný příznačně "Prague Internet World '98". Nebyla to ale první skutečně významná a velká "internetová" konference, kterou naše stověžatá matička na svém území hostila - tou první byla konference INET/JENC, konaná v roce 1994 (podrobnější dobovou reportáž můžete nalézt zde). Obě tyto konference dělí pouhé čtyři kalendářní roky, ovšem z hlediska vývoje Internetu je mezi nimi doslova propastný předěl. Od června 1994, kdy se v Praze poprvé sešla internetová elita doslova z celého světa, se toho strašně moc změnilo - jak ve světě, tak i u nás, a hlavně v Internetu samotném. Letos se v Praze sešli lidé z úplně jiných kruhů, a považovali za potřebné zabývat se úplně jinými věcmi, než jaké se přetřásaly v roce 1994. Zkusme si podrobněji naznačit, v čem byly hlavní rozdíly.
V roce 1994 bylo jedním z hlavních sloganů konference INET/JENC tvrzení, že "rok 1994 je rokem, kdy svět objevil Internet". Byla to totiž především zahraniční konference, která se shodou příznivých okolností konala v Praze (za plné pořadatelské účasti české strany, ale za poměrně skromné aktivní účasti), a tak zmíněný slogan bylo nutné chápat spíše v kontextu vyspělých zemí - "světem" byla myšlena především zahraniční komerční sféra, která postupně začínala přicházet Internetu "na chuť". Otěže Internetu, a to celosvětově, však v té době stále ještě z rozhodující části držela akademická a vědecko-výzkumná komunita. To vše se pak markantně projevilo i na samotné konferenci INET/JENC v roce 1994 - byla to konference lidí zabývajících se fungováním Internetu a orientovaných spíše na jeho technologickou stránku. Konference lidí, dobře znalých principů a zásad, na kterých je Internet postaven, i způsobů jeho fungování. Konference lidí, které dokázala zaujmout krása technického řešení, ale kteří jen málo dbali na ekonomické aspekty či dokonce na potřebu na něčem vydělat. Byla to konference lidí, kteří již tehdy dokázali vidět společenské, etické a morální aspekty nastupujícího světa Internetu, a cítili potřebu se jimi zabývat - stejně tak jako cítili potřebu zabývat se zdokonalováním technologií Internetu, i jeho dalším rozšířením do Internetem dosud nepoznamenaných končin světa.
Během čtyř let, které od konání konference INET/JENC uběhly, Internet zcela a důsledně přešel do rukou komerční (podnikatelské) sféry, a to jak ve světě, tak i u nás. Komerční sféra, představující samostatný a svébytný "svět" s vlastními představami, pravidly a zvyklostmi, dosti odlišný od světa akademického, si pak zcela zákonitě uzpůsobila svým představám, potřebám a mravům i konference o Internetu - vnesla do nich reprezentativní prostory, vysoce společenský oděv, vysoké vstupné, reklamu, reklamní prostory a kampaně, ohlašování nových služeb a výrobků, sponzory, čestné výbory, záštity od představitelů politické sféry, ministry přestřihující pásku a pronášející proslovy apod.
Letošní Prague Internet World z tohoto celosvětového trendu nijak nevybočil - byl především konferencí lidí z komerční sféry, kteří v Internetu vidí novou příležitost, nové a dosud nevyužité možnosti, nové trhy, nové odběratele, nové možnosti podnikání, neboli nové zdroje výdělku. Byla to konference lidí, kteří již nepovažovali za nutné zabývat se technickými aspekty a samotným fungováním Internetu, ale kteří se naopak eminentně zajímali o takové věci, jako je efektivní oslovení zákazníka prostřednictvím Internetu, možnost přímého obchodování prostřednictvím Internetu, možnost začlenění Internetu do svých podnikatelských strategií, možnost podpory exportu prostřednictvím Internetu, možnost provádění finančních transakcí či celého bankovnictví po Internetu, efektivnost reklamy na Internetu apod. Byla to konference lidí, kteří snad ani necítili potřebu nějak přesněji vymezit co vlastně Internet je a co naopak není (a místo o jedné konkrétní globální počítačové síti, vlastním jménem Internet, často hovořili spíše o obecných soustavách vzájemně propojených sítí, neboli o internetech s malým "i"). Poněkud paradoxně však brali velmi vážně statistiky, které takto vágně definovaný předmět jejich zájmu exaktně kvantifikují - například nejrůznější statistiky o počtech uživatelů Internetu (neboli jednoho z mnoha tisíc existujících internetů), statistiky o počtech uzlů připojených k Internetu apod.
Mohu-li připojit něco subjektivních dojmů z jednání letošního Prague Internet Worldu, pak nejvíce mne zaujal právě jednostranný pohled mnoha přednášejících na Internet jako takový - snad všichni se na něj dívali jako na nové podnikatelské prostředí a zabývali se tím, jak jej co nejlépe využít. Téměř nikdo se nezamýšlel nad tím, co by toto maximální "ždímání" Internetu mohlo přinést za důsledky - na člověka a jeho psychiku, na celou lidskou společnost a její složení, na politiku, na etiku a morálku lidí, na polarizaci společnosti na malou část lidí "znalých" a velkou část lidí "neznalých" apod. Předpovídat budoucnost je sice strašně ošemetné, ale přeci jen: co když za další čtyři roky bude prestižní internetová konference opět konferencí úplně jiných lidí, kteří se opět budou zabývat úplně jinými problémy než dnes? Co když půjde hlavně o "internetové aktivisty", kterým už nepůjde až tak o vydělávání prostřednictvím Internetu, jako spíše hledání mantinelů a předělů mezi tím, co je na Internetu únosné a co už nikoli, co je etické a co neetické apod.? Jaká vlastně bude budoucnost Internetu? Uvidíme.
Jak se změnil český Internet?
Srovnání konference INET/JENC v roce 1994 s letošní konferencí Prague Internet World je zajímavou příležitostí i k poohlédnutí se za vývojem našeho tuzemského Internetu.
V roce 1994 byl český Internet stále ještě výhradně akademický. Bylo to způsobeno především nesmyslným administrativním opatřením, kterým ještě v hektických polistopadových dobách tehdejší federální ministerstvo spojů vyjádřilo své přesvědčení, že datové sítě a počítačové komunikace se budou nejlépe rozvíjet v přísně monopolním prostředí, kde jakákoli konkurence bude předem vyloučena, a jediný monopolní operátor bude hýčkán doslova jako v bavlnce. Proto se postaralo o to, aby společnost EuroTel získala výhradní oprávnění na veškeré veřejné služby, spočívající v přenosu dat - kam bohužel spadalo i poskytování připojení k Internetu. Samotný Eurotel služby spojené s Internetem neposkytoval, ale jeho licence bránila tomu, aby to na bázi veřejných služeb (tedy pro nejširší veřejnost) dělal kdokoli jiný. K opravdovému rozvoji Internetu u nás proto došlo až rok po skončení konference INET/JENC, v polovině roku 1995, kdy zajímavým vedlejším efektem monopol Eurotelu padnul (díky prodeji části Eurotelu jeho původní licence přestala platit, podrobněji zde). Určitou dobu samozřejmě ještě trvalo, než se náš právě narozený trh s internetovými službami skutečně "rozjel", ale časem se očekávaný internetový boom skutečně dostavil.
Čtyři roky poté, v době konání prvního pražského Internet Worldu, se náš tuzemský Internet nachází v podobné situaci - v tom, aby nabral další významné obrátky, mu brání existence dalšího monopolu. Tentokrát jde o monopol našeho SPT Telecomu na místní telefonní služby. Problém je v tom, že uživatelé dnes platí více peněz za své připojení k Internetu do kasičky Telecomu, než svým internetovým providerům, přičemž tato disproporce má dokonce tendenci se zvětšovat (relevantní tarify monopolního SPT Telecom rostou, zatímco ceny providerů se díky existující konkurenci snižují).
Kromě toho je ale na obzoru další významný trend, o kterém si ale nejspíše budeme muset nechat jen zdát, nejméně do začátku roku 2001, a nejspíše ještě déle. Jde o masové připojování nových uživatelů k Internetu, a to především uživatelů z domácností, kteří se budou k Internetu připojovat nikoli prostřednictvím klasických počítačů, ale prostřednictvím tzv. set-top boxů (přídavků k běžné televizi, které obsahují vše potřebné k práci v Internetu), a prostřednictvím tzv. internetových telefonů (klasických telefonů, opět doplněných o vše potřebné pro práci v Internetu). Vše nasvědčuje tomu, že produkty tohoto typu by v nejbližší době měly doslova zaplavit trh, zejména se spotřební elektronickou, a svou cenou i celkovou koncepcí oslovit především ty lidi, kteří žádný počítač nemají, a třeba ani mít nechtějí. U nás je ale velmi málo pravděpodobné, že takovíto potenciální uživatelé, Internetem dosud nezasažení, v sobě najdou dostatečnou motivaci k tomu, aby si svůj domácí rozpočet nechali zatížit několika dalšími stokorunami či dokonce tisícikorunami měsíčně za telefonní účet - dokáže je někdo přesvědčit, že Internet opravdu stojí za takovéto hříšné peníze, když o tom často nejsou přesvědčeni ani "lidé od počítačů", kteří přeci jen mají lepší ponětí o tom, co jim Internet může přinést?
Vyšlo na serveru Neviditelný pes , 10. dubna 1997
http://www.earchiv.cz/a98/a804p400.php3
Prague Internet World '99
reklama
Pohyblivý svátek uživatelů internetu dnes dorazil do Prahy
Prague Internet World '99
(map)
Mýty a pověry o bezpečnosti a nebezpečnosti internetu, to je námět jedné ze šedesáti přednášek na třídenní konferenci a výstavě Prague Internet World (PIW), která dnes začíná v pražském Veletržním paláci. Dnešek a zítřek je určen pro odbornou veřejnost, na "apríla" se mohou přijít podívat další příznivci sítě sítí.
O všech aspektech bezpečnosti informační superdálnice - tedy mimo jiné o zabezpečení počítačů firem i jednotlivců a informačních sítí před nenechavými mozky hackerů - promluví Daniel Dočekal, mnohým známý jako tvůrce Světa Namodro.
Pro odborníky bude určitě lákadlem přednáška Daniela Dardaillera o standardech na webu, čili o chystaných návrzích organizace WAI/W3C na snadnější přístupnost a vy-užitelnost tohoto prudce se rozvíjejícího média, a to nejen v teorii, ale i v praxi. Na šíření internetu v našem počítačově slibně procitajícím zeměpisném pásmu mají velký podíl mladí lidé.
Je internet vhodným místem pro naše děti? Jak je chránit před nevhodnými informacemi? Jaké možnosti skýtá vzdělávání a vyučování on-line? O těchto problémech bude na PIW hovořit Jiří Pavlín ze společnosti MACRON.
Je přirozené, že velká většina přednášek i otevřené prezentace v takzvaných Infoarénách, určených všem návštěvníkům, se týká podnikání a obchodování po internetu.
Ale ani ti, kteří z pracovních či jiných důvodů nebudou moci do Prahy zajet, a zúčastnit se některé z připravených akcí přímo, si ještě nemusejí zoufat. Ve spolupráci se společností Sprinx bude totiž zajišťován živý videopřenos z celé konference. Každý den bude přenášena jedna z odborných sekcí. Navíc bude živě přenášeno také dění z některé Infoarény a vysílána každodenní reportáž z výstavy, ukazující zajímavé produkty, služby a nabídky vystavujících firem. Vysílání bude zajišťováno serverem Atlas-Live a po skončení konference budou k dispozici záznamy všeho, co bylo v jejím průběhu natočeno a odvysíláno.
Mýty a pověry o bezpečnosti a nebezpečnosti internetu, to je námět jedné ze šedesáti přednášek na třídenní konferenci a výstavě Prague Internet World (PIW), která dnes začíná v pražském Veletržním paláci. Dnešek a zítřek je určen pro odbornou veřejnost, na "apríla" se mohou přijít podívat další příznivci sítě sítí.
O všech aspektech bezpečnosti informační superdálnice - tedy mimo jiné o zabezpečení počítačů firem i jednotlivců a informačních sítí před nenechavými mozky hackerů - promluví Daniel Dočekal, mnohým známý jako tvůrce Světa Namodro.
Pro odborníky bude určitě lákadlem přednáška Daniela Dardaillera o standardech na webu, čili o chystaných návrzích organizace WAI/W3C na snadnější přístupnost a vy-užitelnost tohoto prudce se rozvíjejícího média, a to nejen v teorii, ale i v praxi. Na šíření internetu v našem počítačově slibně procitajícím zeměpisném pásmu mají velký podíl mladí lidé.
Je internet vhodným místem pro naše děti? Jak je chránit před nevhodnými informacemi? Jaké možnosti skýtá vzdělávání a vyučování on-line? O těchto problémech bude na PIW hovořit Jiří Pavlín ze společnosti MACRON.
Je přirozené, že velká většina přednášek i otevřené prezentace v takzvaných Infoarénách, určených všem návštěvníkům, se týká podnikání a obchodování po internetu.
Ale ani ti, kteří z pracovních či jiných důvodů nebudou moci do Prahy zajet, a zúčastnit se některé z připravených akcí přímo, si ještě nemusejí zoufat. Ve spolupráci se společností Sprinx bude totiž zajišťován živý videopřenos z celé konference. Každý den bude přenášena jedna z odborných sekcí. Navíc bude živě přenášeno také dění z některé Infoarény a vysílána každodenní reportáž z výstavy, ukazující zajímavé produkty, služby a nabídky vystavujících firem. Vysílání bude zajišťováno serverem Atlas-Live a po skončení konference budou k dispozici záznamy všeho, co bylo v jejím průběhu natočeno a odvysíláno.
http://archiv.ihned.cz/c1-796124-prague-internet-world-99
Rozhovor s vítězkou soutěže MISS.
9. dubna 1998, 00.00 |
V rámci výstavy Prague Internet World 98 jsme dostali střeštěný nápad uspořádat neoficiální volbu Miss PIW 98.
V rámci výstavy Prague Internet World 98 jsme dostali střeštěný nápad uspořádat neoficiální volbu Miss PIW 98.
... Díky síle Internetu a podpoře velkých serverů se hlasování v průběhu cca 22 hodin zúčastnilo přes 1200 hlasujících a nakonec z tohoto hlasování vyšla vítězně slečna Helena Stolka ...
Měla by mít nová Miss PIW 98 svoje WWW stránky ???
Jaký je letošní Prague Internet World?
19. 4. 2000
Včera byl oficiálně zahájen další ročník Prague Internet Worldu, který bude pokračovat i dnes a zítra. Jak již podtitul "konference s doprovodnou výstavou" napovídá, o přednášky a kulaté stoly jde na PIWu nejvíce, přestože i stánků je letos požehnaně. A jaký je náš první dojem?
Jedním slovem: dobrý. M.I.A. letos pořádá PIW již potřetí a je vidět, že se použila z předchozích nezdarů i úspěchů. Pokud jde o výstavní část, u prvního ročníku skončila takřka fiaskem: mimo jiné za to mohly prostory Obecního domu, které jsou sice překrásné, ale pro výstavu nepříliš vhodné. Vloni si už PIW vedl mírně lépe, ale stále bylo zřejmé, že zájem vystavovatelů o účast není největší; na vině byla i poněkud zvláštní obchodní politika, kdy byly ceny za plochu nejprve nastaveny velmi vysoko a nakonec byla prodávána takřka za hubičku každému, kdo projevil zájem zaplnit bílá místa. Letošek je v tomto směru pro PIW satisfakcí. Výstava má vyrovnanou skladbu, prezentují se zde firmy z nejrůznějších oblastí, které se nějak dotýkají Internetu. Podceněna tentokrát nebyla ani propagace, po Praze jsou k vidění nejrůznější poutače, které přivádí návštěvníky.
Když už hovoříme o skladbě vystavovatelů, musím se přiznat, že pro mne přeci jen byla určitým překvapením. PIW není typickou výstavou, kde by se prezentovali poskytovatelé připojení, velci hráči zde však zastoupeni jsou. Velkými stánky vítají hned u vchodu návštěvníky PVT, Internet OnLine, Global One a ve velkém stylu také World OnLine, hlouběji je umístěn stánek společnosti InWay a ještě se na PIWu prezentuje několik menších poskytovatelů. Rozhodně však tato skupina netvoří nějakou početní většinu (pokud jde o plochu, je možná jejich pozice o něco silnější). Největší množství vystavovatelů, o kterých jsem často doposud ani neslyšel, je však z oblasti e-commerce. Většinou však nejde o firmy, které by po Internetu něco prodávaly, jako spíše o vývojáře, kteří nabízejí nejrůznější řešení pro elektronické obchodování. Kdo si tedy chystá založit vlastní e-krámek, na PIWu si nepochybně stavitele vybere. Je vidět, že vývojářské firmy začínají právě v této oblasti cítit peníze velkých společností, které se na Internet chystají. Je však otázkou, zda se jich zde skutečně má šanci uživit tolik.
PIW ve své výstavní části také ukazuje, že se Internet stále více začíná otevírat finančním službám. Hned několik vystavovatelů zde nějakým způsobem nabízí investování na – zejména – amerických burzách prostřednictvím Internetu, někteří dokonce v reálnem čase. Tento segment má na Internetu nepochybně růžovou budoucnost, protože přibližuje investování do cenných papírů koncovému zákazníkovi způsobem, který buď doposud nebyl vůbec možný, nebo byl alespoň citelně drahý.
Tento článek by měl shrnovat první dojmy, ke konkrétním vystavovatelům se zřejmě vrátíme po skončení celé akce. Podívejme se tedy na druhou část, směrem ke konferenci. Organizátoři letos připravili řadu tématicky zaměřených bloků, které sahají od obsahu a marketingu až ke zdravotnictví a Internetu. Tato část PIWu měla i v minulých letech vysokou úroveň, vloni však z mého pohledu poněkud trpěla nižším počtem účastníků, což bylo zřejmě rovněž způsobeno obchodní politikou a původně vysoko posazenými cenami. Letos je i v tomto směru všechno jinak, k čemuž nepochybně přispívají i nižší ceny za účast. Měl jsem včera možnost nahlédnout na několik přednášek v sekci Obsah a marketing a jejich úroveň byla slušná. Další trháky však ještě přijdou: dnes se například v rámci sekce Podnikání a Internet konají dvě zajímavé dopolední přednášky Jiřího Donáta a posléze Jiřího Hlavenky; kompletní program je na stránkách PIWu.
Sem tam se však nějaká zajímavá akce koná i v tzv. infoarénách, které jsou umístěny přímo na výstavní ploše a přístup tam má proto každý návštěvník výstavy, nejen účastníci konference. Ze včerejších akcích byl asi nejzajímavější kulatý stůl o E-koláči, který moderovala přímo paní Ivana Juráňová. Diskutovat přišly zhruba dvě desítky moudrých hlav, které se jinak většinou na jedno místo v jeden čas shromáždit nedaří. Vzhledem k této formě byla diskuse poněkud střípkovitá, Ondřej Felix z Oracle si postěžoval, že se málo věnuje B2B na Internetu, ale můj osobní dojem je velmi dobrý. Pouze je velká škoda, že se ve vyhrazené hodině nestihla probrat skoro celá polovina, která byla věnována reklamě a obsahu na Internetu; přihlížející návštěvníci to sice zřejmě ani nepoznali, ale mne osobně právě tato část zaujala v původním scénáři, který předem dostali všichni „připodotýkáři“ do diskuse, zaujala asi nejvíce. Vměstnat celý E-koláč do jediné hodiny je zřejmě nemožné, bylo by to chtělo vyhradit pro něj více času.
Ještě není letošnímu ročníku konec, proto je brzy na definitivní soudy, ale palec tentokrát míří vzhůru. Pokud máte možnost se jít na PIW podívat, neváhejte: rozhodně si však předtím projděte alespoň program infoarén a přijďte cíleně na některou z akcí v nabídce. Právě o tom PIW je.
https://www.lupa.cz/clanky/jaky-je-letosni-prague-internet-world/?nahled=0
Prague Internet World 99, den druhý
I dnes jsem navštívíl PIW. A i dnes, stejně jako včera jsem své dojmy sepsal do článku Prague Internet World 99, den druhý.
Než začnu, mám pár věcí na srdci. Tak za prvé jsem zaspal. Než jsem se stačil probrat, tak mi jedno pochybné individuum vyplo budík. Můžu si za to sám. Předchozí noci jsem toho moc nenaspal (příliš mnoho práce) a tuto noc jsem psal článek a šel spát až ve čtyři hodiny. Probudil jsem se lehce před jedenáctou a na výstavu dorazil chvilku před jednou hodinou, kdy začíná odpolední program, takže jsem nestihl vyhodnocování soutěže Web/stránky roku, kde jsme se v kategorii stránek dostali na první místo. Dost mě to mrzí.
Protože jsem přišel o něco dříve a v přestávce na oběd se konala prezentace SUNu v malé infoaréně, chvilku jsem tam postával. A co mé oči nevidí. Slajdy ty samé, co na včerejší placené přednášce o Javě. Viděl jsem jen kousek, kde přednášející povídal o Jini. Vysvětlil to lépe, do větších podrobností, nezahrnoval lidi spoustou termínů a když už, tak se alespoň snažil je trochu osvětlit. Též můj oblíbený "garbage collector" jakž takž vysvětlil. Cítil jsem se tak trochu podveden. Firemní prezentace udělaná lépe, než tvrdě placená přednáška?
První přednáška, na kterou jsem dnes vyrazil, se jmenovala: "Future of web, internet, software and society". Přednášel pan Vassili le Moigne z Microsoftu, anglicky. Já bych jí spíše pojmenoval: "Atlas celý běží na MS produktech & MS vize do budoucnosti". Abych se přiznal, nechce se mi moc vyjadřovat k této přednášce. Řeknu jen tolik, že se mi podstatně více líbila přednáška od pana Hernádyho z českého Microsoftu. Obě byly v zásadě o tom samém, jen z té české prezentace se toho člověk dozvěděl více.
Na přednášku "Bezpečnost sítí a Internetu" jsem se velice těšil. Přiznám se bez mučení, že mne otázky okolo kryptografie hodně zajímají. Jaké bylo mé zklamání, když na začátku pan Libor Dostálek oznámil, že si to rozmyslel a že už nestihnuli zahrnout změnu do materiálů a přednáška bude o homebankingu druhé generace. Pan Dostálek nám v celé přednášce sděloval jak se rozhodovali při vývoji software pro home banking pro Investiční a poštovní banku a jaké standardy a postupy použili. Nakonec též ukázal praktickou ukázku použití. Já osobně nadále zůstanu spokojeným klientem Expandia banky, která má ovládání výrazně jednodušší.
Potom jsem uvažoval na co jít. Ani jedna přednáška mne příliš nezajímala, ale vyrazil jsem se podívat na "Reklama a marketing na Internetu" Iva Lukačoviče. Čekal jsem, že to bude o tom, co všechno si může člověk nechat udělat od Seznamu, když si tam zadá reklamu a jak docílit rozumné reklamy. A byl jsem přímo zděšen, ale pozitivně. O Seznamu tam padlo jedinné slovo - na začátku, kdy Ivo říkal, že je ředitelem společnosti Seznam. Celá přednáška se táhla v obecném duchu, ale všechno bylo velice pěkně a názorně vysvětleno. Jako příklad uvedu pravidlo 3-30-3. Toto pravidlo říká, že když člověk přijde na webovskou prezentaci nějaké firmy, tak mu musí být do 3 sekund jasné, čím se zhruba firma zabývá. Do 30-ti sekund musí být schopen najít konkrétní produkt, který ho zajímá. Nakonec do 3 minut musí být schopen si přečíst základní údaje o daném produktu (nesmí tam být těch údajů příliš). Když se člověk nad tím zamyslí, má to něco do sebe.
Další přednáška, nazvaná "Širokopásmový Internet pro integrované aplikace - vývoj", byla též dobře zpracovaná, jen přednášející měl na mne uspávací účinek. Přednáška pojednávala o nových technologiích, které umožní rychlý přístup na Internet, srovnání podmínek, které nastanou v Evropě a v Americe. Sice neměla takovou šťávu jako ta předchozí, ale byla velice dobrá a přestože si pravidelně čtu zprávy z této oblasti (například ISDN server a Lupu), tak jsem se z ní dozvěděl poměrně hodně nových informací.
Nakonec jsem se silně rozhodoval zda jít či nejít na poslední přednášku. Rozhodl jsem se pro variantu jít a dobře jsem udělal. Posluchači jsme byli jen čtyři a tak se téma "WebHosting zdarma" změnilo na nevázané povídání si s autorem o serveru MůjWeb - na čem běží (HW i SW), jak moc je vytížen, jak to programovali, jak se brání proti pornografii atd. Bylo to velice příjemné posezení a řekl bych, že podstatně lepší, než kdyby to byla klasická přednáška.
Z mého hlediska, pokud pominu to, že jsem zaspal, byl dnešní den o něco lepší než ten včerejší. Je mi dost líto, že jsem neviděl přednášku "Vyhledávání na Internetu", kterou jsem měl v plánu a pak také vyhlášení výsledků o nejlepší Web/server roku 1999.
http://diit.cz/clanek/prague-internet-world-99-den-druhy
Příspěvek na konferenci:
Budoucnost práce s informacemi v Internetu
(Prague Internet World, 1998)
Na prvním ročníku konference Prague Internet World jsem měl teoretičtěji laděnou přednášku, zaměřenou na na problematiku práce s informacemi v Internetu.
Nejprve jsem se zabýval důsledky stavu, který zde panuje dnes (např. v tom smyslu, že zde neexistuje žádná povolovací, oznamovací či schvalovací povinnost).
Pak jsem se pokusil zamyslet nad tím, kam mohou směřovat budoucí změny - jaké nové modely budoucnost může přinést (např. tzv. Intercast, techniky filtrace, nové techniky vyhledávání atd.).
Nejprve jsem se zabýval důsledky stavu, který zde panuje dnes (např. v tom smyslu, že zde neexistuje žádná povolovací, oznamovací či schvalovací povinnost).
Pak jsem se pokusil zamyslet nad tím, kam mohou směřovat budoucí změny - jaké nové modely budoucnost může přinést (např. tzv. Intercast, techniky filtrace, nové techniky vyhledávání atd.).
Obsah příspěvku:
- Budoucnost práce s informacemi
- Internet není jen o informacích !!!
- V jakém smyslu je Internet informačním zdrojem?
- Jaká platí „pravidla hry“?.(když se někdo rozhodne zpřístupnit své informace prostřednictvím Internetu?)
- Neexistence povolovacího a schvalovacího řízení
- Neexistence vlastníka. (nejvyšší formální autority Internetu)
- Neexistence oznamovací povinnosti
- Neexistence „katalogizační“ povinnosti
- Otázky kolem informací na Internetu
- Způsoby práce s informacemi
- Způsoby práce s informacemi
- Způsoby práce s informacemi
- Model „information push“
- Nevýhody modelu „information push“
- Možné řešení: model „Intercast“
- Nový model práce s informacemi?
- Problém filtrace informací
- Problém strojového vyhodnocování informací
- Důsledky na vyhledávání
- Zamyšlení:
- Děkuji za pozornost
Přednáška: Budoucnost práce s informacemi v Internetu (Prague Internet World, 1998) (slide č.1)
by Zbynek Pospichal
Veletrh zamereny jen na Internet? To zni slibne, rikal jsem si. Pri navsteve veletrhu vsak zavladlo zklamani - vzdyt on tam vlastne nikdo neni. Samozrejme se tam dalo narazit na vyznamne osobnosti ceskeho Internetu (napriklad na mne - uznavam, tenhle vtip se mi moc nepovedl), tedy na majitele a provozovatele ruznych medii na Internetu, na vysoce postavene osoby ruznych ISP atd. I rada provideru tam byla. Ale - stanek tam melo jen par "poskytovatelu obsahu", kuprikladu my jako clenove TechNetu jsme tam byli, jinak zpravodajske servery (s vyjimkou dalsich clenu sdruzeni TechNet) temer zadne, chybel Seznam, chybel Sprinx (tj. Atlas) a dalsi. Vstupne bylo vysoke (nevim presne kolik, ale radove stovky korun), zato vsak politicke spicky tuto akci vyuzily ci primo zneuzily ke svemu producirovani (kuprikladu uvedme ministra obrany nikdo nevi pred cim von Lobkowicze), ktere mely plna usta nesmyslnych zvastu o tom, jak vlastne informatice fandi a jak Internet pouzivaji, ale to hlavni - proc maji pocitacove site u nas takove problemy s tim, ze je zatim jen malo pripojenych lidi a take firmy obvykle nemaji pevne linky, jim naprosto unika.
Vyslechli jsme si naprosto zbytecnou prednasku Mr. Alana Macklera, sefa firmy Macklermedia, o tom, jak ze je Internet vyznamny a jak se bude rozrustat - pred lidmi, jimz je tohle naprosto jasne. Prague Internet World nebyl bohuzel zameren na lidi z ulice a jen stezi se tam mohly presentovat ty informacni zdroje, jejichz prijmy jsou zatim pomerne nizke. A problem nizkych prijmu nezavislych informacnich zdroju je prave v tom, ze jen malo lidi si Internet muze dovolit vyuzivat. A proc to tak je? Odpoved je jednoducha - SPT Telecom a lokalni impluzy. Sice se mne na stanku RadioMobilu snazili presvedcit, ze Internet via Paegas je to prave, ale to je jeste podstatne drazsi zalezitost a navic omezena na jedineho providera. I koruna za minutu je stale jeste hodne, i 80 (resp. 40 v dobe tzv. slabeho provozu) haleru za minutu v podani SPT Telecom je stale hodne, zvlaste pri znamem stavu ceskych peeringu a ucpanych linek ven) a pri kapacite modemovych linek. Ani propagovane ISDN neni reseni - resenim jsou jen pevne linky, optika, radioreleove trasy a vse, kde se plati PAUSAL a nikoli ZA CAS. Z hlediska koncoveho uzivatele je to samozrejme jinak, ale rozdil neni prilis velky, me vychazi jako idealni suma za pripojeni k siti v telefonnich poplatcich za minutu tak 5 haleru, tj. 3 Kc za hodinu.
RadioMobil predstavil celou skalu svych sluzeb reprezentovanych SuperSMS systemem (nyni prijdivsim jiz na ostry provoz), coz je brana Internet - SMS s radou nyni rozsirenych sluzeb. Posilani e-mail zprav na mobil vsak zustava zdarma, coz je dulezite, i kdyz placenych sluzeb ma SuperSMS nyni vic nez dost a take jsme zjistili, ze v on-line anketach NetMagu nelze hlasovat z browseru integrovanem v telefonu Nokia 9000. Jak je to s 9110, to zatim nevime.
http://netmag.sweb.cz/98/15/piw.html
Pavel Bykov (IP Fabric): Z garáže jsem udělal datacentrum a do firmy dal rodinné úspory