31.07.16

digitronové hodiny

digitronové hodiny
Čech dobývá svět s digitrony přeměněnými v designové výrobkyTěžko říct, kdo vlastně je. Trochu kutil, trochu hodinář, ale i umělec. A nyní i úspěšný podnikatel.
Dalibor Farný o sobě říká, že pouze miluje staré věci.
Jeho digitronové hodiny se však stávají hitem luxusních interiérů po celém světě.Podobně jako lidé sbírají staré gramofonové desky a vychutnávají si lehké praskání během poslechu hudby, objevují v posledních letech i digitrony. S kapkou nostalgie s nimi "cestují" zpátky časem do 60. let, šedých industriálních fabrik s vysokými stropy a velkými okny.

Digitrony vypadají jako oválné žárovky, do nichž někdo vtěsnal drátky. Načež je ohnul do numerických tvarů od nuly po devítku a poskládal je těsně za sebe. Kolem drátků je plyn, většinou argon nebo neon, který se po přivedení elektrického proudu oranžově rozsvítí. Mladý podnikatel našel způsob, jak tyto znakové výbojky znovu vyrobit. Sestavuje z nich ale také hodiny.

Vcelku obyčejnou a čistě funkční věc mění v designové kousky. Digitální zápis času (například 23:52:14) je vytvořen ze šesti vedle sebe zapojených digitronek. Ty pak coby stylová retro časomíra odpočítávají čas v domovech i kancelářích většinou zahraničních klientů, kteří jsou ochotni zaplatit desítky tisíc korun
ihnedwww.digitron.czGlow Tube Research


Bringing Nixie tubes back to life

Getter flasher building photosDigitronové hodiny IV


www.digitrontubes.mypage.cz/menu/itronove-hodiny-nova-verze-2011
www.stavebnice.postreh.com/select.php?link=PT029


Autor:
Richard Vacula
První série:
03.2008
Napájecí napětí:
~ 24 - 30V
Proudový odběr:
max 65mA
Výkon:
max 2W
Doladění taktu OSC:
+/- 10 sekund / den
Bateriový pohotovostní režim:
6LR61 9V
Rozměry DPS:
186,7x67,3 mm
Vašek Štěpán
pipa20@seznam.cz 
http://tc-pipa.wz.cz/hodiny.html

nůž
https://get.google.com/albumarchive/107205457494704084735/album/AF1QipOAS2_1QV3VP6pPbDhjujk8aQXzhptDUqe7nhFH?source=pwa

http://tc-pipa.wz.cz/frezka.html
1 komentář:

Nixie Producer řekl(a)...

Digitrony jsou krásné zobrazovače a jsem rád že se opět vyrábí. Na internetu jsem našel dalšího člověka který bude také vyrábět digitrony, odkaz na stránky zde: http://www.nixieproducer.com