11.07.16

Autorské právo a fotografie

Autorské právo a fotografie
Mnoho povyku pro jednu fotografii aneb ochrana práv autora


Fotografie a autorský zákon (1. díl) | Fotografujeme Fotorádce.cz


K autorským právům na Facebooku. - E-bezpečíFotografování autorských děl na veřejném prostranství - PravniRadce.czPrávo: Autorské právo a ochrana vlastních fotografií

- 2018 -

Byla vám doručena zpráva ze systému blog.idnes.cz. Její znění je:

Milé kolegyně, milí kolegové, jak jste si možná někteří všimli, rozmnožil se v poslední době počet upozornění na cizí fotografie v textu a stahování článků, které je obsahují.
Důvod je prostý, dostali jsme se do situací, kdy jsme museli právně řešit neoprávněně použité fotografie v článcích některých kolegů blogerů, protože si (a oprávněně) stěžovali jejich skuteční autoři.
Chápeme, že jsou prostory, kde se s licencemi fotografií nakládá poněkud volněji, nicméně po zkušenostech popsaných výše jsme byli nuceni v tomto směru poněkud přitvrdit.
V této souvislosti znovu připomínáme znění Kodexu blogera, respektive pasáže, která se fotografií a obrázků týká:

„Bloger nesmí používat ve svých textech obrázky z jiných internetových stránek, pokud mu držitel autorských práv neudělil souhlas na jejich použití (ať už osobně nebo v pravidlech stanovujících podmínky přebírání jeho děl). Ve všech případech je bloger povinen uvést zdroj, odkud obrázek pochází.

Bloger může pro svoje blogy publikované na iDNES.cz používat v přiměřeném rozsahu i vlastní fotografie iDNES.cz nebo MF DNES, pokud jsou stažené ze stránek iDNES.cz (nikoliv však agenturní fotografie či fotografie, jejichž autor je jiný, než MAFRA/iDNES/MF DNES). Vždy je povinen uvést zdroj („foto: iDNES.cz“) a dbát práv osob zobrazených na fotografii, tzn. použít fotografii s osobami pouze v případě, kdy mají vztah k tématu. Fotografie smí bloger použít jen ve svém blogu na iDNES.cz, nikde jinde.

Pokud text použije i na jiných stránkách, musí takové fotografie z článku odstranit.
Pokud někdo jiný požádá o převzetí blogu s fotografií z iDNES.cz, může text převzít jen bez fotografie.

Blogeři nesmí fotografie nijak sami upravovat, dokreslovat, překreslovat ap. a nesmí je používat k mystifikacím.“ Jednoduše řečeno: nejste-li autorem fotografie, vždy se přesvědčte, zda ji je možné volně použít.
Pokud ano, uveďte, odkud jste ji přebrali. Pokud ne, na www.blog.idnes.cz ji prosím nevkládejte, nebo se dohodněte s jejím autorem, že si ji můžete „vypůjčit“. V případě, že se na nás autor obrátí, budeme od Vás toto svolení žádat.
Zdroj „volných“ obrázků najdete např. na stránkách jako pixabay.com.

Děkujeme za pochopení, Vaši admini Od: helpdesk

iDnesfotky, photo, law, právo, copyright

1 komentář:

Anonymní řekl(a)...

Boj o Čapka. Nakladatelství vydalo dílo nelegálně. Selhal člověk, omlouvá se držiteli právhttps://www.lidovky.cz/boj-o-capkovo-povidani-o-pejskovi-a-kocicce-fj7-/zpravy-domov.aspx?c=A171116_214036_ln_domov_rsa