1. listopadu 2016

Přehled hliníkových slitin vhodných pro CNC obrábění

Přehled hliníkových slitin vhodných pro CNC obrábění



Praktický přehled fréz pro obrábění hliníkových slitin na CNC

Fréza na hliník prům 3mm-20t, zavrtání



Jaky hlinik/dural na frezovaní

"Jinak na rozmer do 15 mm pozor, v techto tloustkach se casto vyskytuji valcovane pasy v mekkem nebo polomekkem stavu, coz je asi presne to co se vam namotalo na frezu :-), ale hlidat kod slitiny se vyplati i u tlustsich polotovaru"



Jednobřitá fréza, typ 818 | Typ

  • celokarbidová jednobřitá hladká fréza, výborná kvalita hrany
  • použití: plasty, plexisklo, hliník, měď, mosaz
  • průměr stopky 3,175, celková délka 38,1mm
  •  








Praktický přehled hliníkových slitin vhodných pro CNC obrábění


Jak poznat slitinu hliníku?

Jak vybrat slitinu hliníku?


Čistý hliník - EN AW 1050 - Al99,5

Čistý hliník je k dostání téměř výhradně ve formě plechu do tloušťky 5 mm. Je téměř nepoužitelný pro třískové obrábění, docela problém je i pouhé vyvrtání díry. Důvodem pro použití čistého hliníku je potřeba tváření - ohýbání, lisování do formy atd. Čistý hliník má ze všech slitin nejlepší elektrickou a tepelnou vodivost, což určuje...



Duraly - EN AW 20xx

Frézování automatového duralu je velmi příjemná práce. Materiál se téměř vůbec nelepí na nástroj, preventivní přimazávání je třeba pouze při hlubším celoobvodovém frézování. Pro hladký povrch při obvodovém frézování je nutný sousledný posuv, což ale platí pro všechny hliníkové slitiny. Při hlubokém frézování, rozřezávání či velkém úběru materiálu je třeba počítat s vnitřním pnutím a svíráním materiálu, což může pokřivit již nahotovo obrobené plochy a úhly


5083 - AlMg4,5Mn
Frézování této slitiny je bezproblémové, přimazávání proti zalepování nástroje je třeba až při větších hloubkách záběru. Opět platí, že dosažení lesklého povrchu je mírně zapeklité - univerzální rada je samozřejmě ostrý nástroj, vysoké otáčky, tuhý stroj, malý úběr a mazání obráběného povrchu.


5754 - AlMg3
Tato slitina (5754) je velmi měkká, takže snadno zalepí břity nástroje, proto je třeba mazání, především při celoobvodovém frézování nebo větší hloubce záběru. Při zvládnutí těchto nástrah lze na materiálu 5754 docílit velmi pěkného povrchu


6060 - AlMgSi0,5
Zatímco soustružení 6060ky je docela očistec, frézování je o dost příjemnější. Avšak na některá úskalí je třeba si dát pozor. Především je tento materiál náchylný na zalepení nástroje třískami, toto riziko samozřejmě stoupá s šířkou a hloubkou záběru a s rychlostí posuvu. Pomůže jednoznačně mazání - ve většině případů stačí občas kápnout do řezu trochu oleje, u větších úběrů je třeba kontinuální proud emulze. Bez mazání také nelze očekávat perfektní povrch hned při hrubování. Pro dosažení kvalitního povrchu je nutné frézovat poslední desetinu až dvě na druhý průchod. Pozor je třeba dávat při frézování dílů, kde vznikají různé tenké stěny atd. - materiál je velmi měkký a v těchto místech může docházet k deformacím, obzvláště když nemáme zcela ostrý nástroj. Největším neduhem této slitiny je však čelní zavrtávání nástroje, které je bez mazání a pořádně tuhého stroje téměř nemožné. Proto se vyplatí materiál předvrtat do příslušné hloubky vrtákem, a tím se problematickému zavrtávání frézy vyhnout.


6082 - AlMgSi1 (AlSiMgMn)
Tato slitina je velmi podobná slitině 6060, ale díky podstatně vyššímu podílu křemíku má vyšší pevnost, tvrdost, a lepší obrobitelnost. Nicméně všechna úskalí materiálu 6060 platí i zde, pouze s vrtáním je to o hodně lepší. Technologické vlastnosti jsou téměř stejné jako u 6060. Slitina 6082 je dobrý univerzální materiál, který sice není v žádné vlastnosti vynikající, ale také nikde zcela nepropadá. Bohužel nabídka polotovarů v této slitině je poměrně malá.


7075 - AlZn5,5MgCu
Tato slitina se často nazývá letecký dural, stejně jako další slitiny této řady, např. 7019 nebo 7022, které jsou k dostání většinou u specializovaných firem pod různými obchodními názvy jako např. Certal (7022) nebo Unidal (7019). Osobně mám zkušenost pouze se slitinou 7075, ale domnívám se, že vlastnosti ostatních sedmičkových slitin budou velmi podobné, neboť hlavní přísadou je zde zinek. Letecký dural 7075 je v porovnání se všemi výše uvedenými slitinami úplně "jiná liga". Vyznačuje se pevností v tahu kolem 500 MPa a tvrdostí až 160 HB, což jsou hodnoty, ke kterým se z výše uvedených slitin přibližuje snad jen automatový dural. Cena tohoto materiálu ještě před pár lety atakovala 300,- Kč/kg, ale nyní už se pohybuje na podobné úrovni jako ostatní slitiny, tedy do 150,- Kč/kg u plných polotovarů, do 200 Kč/kg u desek. Zdálo by se tedy, že jde o naprosto ideální slitinu, a není důvod používat žádnou jinou. To by však byl zásadní omyl, protože se 7075kou je hned několik problémů:


1) Dodává se jen jako kulatina nebo desky, ostatní polotovary v ČR nelze běžně sehnat.
2) Má nepříznivé technologické vlastnosti - je nesvařitelná, zcela netvárná, snadno oxiduje a uvádí se u ní problematická eloxovatelnost. Naopak vyniká výbornou leštitelností.
3) Třískové obrábění slitiny 7075 je velmi záludné (trochu připomíná obrábění mosazi).


Frézování je jediná operace, která je u slitiny 7075 poměrně bezproblémová, skoro až radostná. Materiál nemá tendenci lepit se na nástroj, a to ani při obrábění nasucho, tříska je drobivá a pružná, takže ochotně odlétává pryč a nekazí právě obrobený povrch. Díky tomu lze dosáhnout velmi pěkného povrchu i přímo při hrubování, podmínkou je samozřejmě maximálně tuhý stroj, nástroj, i upnutí obrobku. Jak již bylo zmíněno u soustružení, tato slitina automaticky vytváří lesklý povrch, na druhou stranu na tomto povrchu jsou velmi dobře vidět všechny nepřesnosti, stopy po vibraci nástroje, a dokonce lze z kvality povrchu vizuálně usuzovat i na kvalitu ložisek ve vřetenu.
Při obrábění tak tvrdé a houževnaté slitiny jako je 7075 je třeba počítat s mnohem větším řezným odporem, který se blíží řeznému odporu automatových ocelí. Tomu musí odpovídat tuhost a výkon stroje, nebo naopak adekvátně menší záběr nástroje do materiálu. Při frézování kotoučovými frézami (pilkami) lze očekávat stejné problémy jako při řezání na pásové pile - kotouč bude mít tendenci uhýbat a podřezávat, někdy se i zcela zastaví nebo dokonce rozlomí. Čím tenčí kotouč, tím je riziko větší. Samozřejmostí je použití nového nebo alespoň kvalitně nabroušeného kotouče. Dále je třeba dbát na co nejlepší upnutí kotouče na trnu - doporučuji použít upínací placky s co největším průměrem a minimální házivostí. U strojů s naklápěcím vřetenem nebo natáčecím stolem je nezbytné dokonalé seřízení, aby posuv byl přesně kolmý na osu rotace kotouče. Tyto rady platí i pro ostatní materiály, ale u slitiny 7075 je třeba jich dbát opravdu pečlivě... 


zdroj:
Praktický přehled hliníkových slitin dostupných v ČR




Pro dosažení dobré produktivity frézování je nutno nastavit správné parametry pro práci stroje. Nedůležitějšími parametry pro výpočet frézování jsou řezná rychlost a posuv nástroje na jeden zub za otáčku. Řezná rychlost závisí na vlastnostech obráběného materiálu, vlastnostech nástroje a účinnosti mazání-chlazení. Udává se v m/min a je to rychlost s jakou se otáčející nástroj dostává do styku s obráběným materiálem. Pro hliníkové slitiny se doporučuje 100-250 m/min. Z řezné rychlosti a průměru nástroje se snadno spočítají požadované otáčky. Nižší rychlost je vhodné zvolit u nástrojů menšího průměru, u většího je možno použít rychlost vyšší.

Posuv na zub opět závisí na vlastnostech materiálu a průměru nástroje. Udává se v mm úběru materiálu na jeden zub a otáčku. Snadno se dá spočítat rychlost posuvu z počtu otáček, zvoleného posuvu na zub a počtu zubů.
Posuv na zub u nástrojů malých průměrů, například 1 mm se pohybuje od 0,005 mm/ot, pro průměr 3 mm se dá použít 0,05 mm/otáčku. Tyto parametry u dvoubřitých nástrojů Kemmer nám plně vyhovují.
U vřeten, která neumožňují nastavit otáčky pod 20.000 ot/min je možné použít údaje z tabulky výrobce nástrojů. Optimální parametry se však nedají nastavit tak, jako u vřetene s pracovním rozsahem 5.000-60.000 ot/min.

Dalším důležitým parametrem je hloubka záběru. Ta hlavně závisí na vlastnostech obrávěného materiálu a účinnosti chlazení. V tomto případě je nejdůležitější schopnost odvádět z řezu třísky. Používáme hloubku záběru 0,5 až 1,1 průměru nástroje...

zdroj

Fréza pro obrábění hliníku Nová vrtačka - fréza pro obrábění hliníku






ALFUN - Obchod s hutním materiálem - hliník - Tyče a profily



Feropol - slitiny hliníku













Aliexpress.com/w/wholesale-Drill-Mill-Cutter



TAP/ BAP300R 20XC20X160L-2T Right angle 90 degree indexable end mill milling cutter for APMT1135 carbide inserts







ModelMánia.cz








Open Virtualised Telecom Service-layer

Open Virtualised Telecom Service-layer





www.OpenCloud.com














Cambridge CB4 0DS
United Kingdom


Wellington 6011
New Zealand







skoro "Hlavacek"



Freedom for europe

Freedom for europe



freedomeurope.eu


Zdeněk Chytra,
občanský aktivista žijící v Berlíně. Nejnovější události a zprávy na německé scéně s podrobnou analýzou informací ...
www.svobodny-vysilac.cz/?p=9685




Photography Quotes - The Top 50

Photography inspiration through photography quotes

Photographer quotes












imigrant
imigrants
německo
německa

What will happen, if interest rates are below inflation

What will happen, if interest rates are below inflation



What will happen, if interest rates are below inflation in the long term


Source: FEDFUNDS - FRED


Inflation here about 18x higher than Fred


Inflation here about 2,6x higher than Fred

Inflation, consumer prices for the United States,
Percent, Not Seasonally Adjusted (FPCPITOTLZGUSA)











What will happen, if interest rates are below inflation

wikipedia:
In the United States, the federal funds rate is the interest rate at which depository institutions (banks and credit unions) lend reserve balances to other depository institutions overnight, on an uncollateralized basis






#fred

inflace
responsibility
irresponsibility
economy lies
money printing

Regenerace - bílkoviny sacharidy tuky minerály vitamíny aminokyseliny

Regenerace - bílkoviny sacharidy tuky aminokyseliny




Sportovci neumí odhadnout účinek výživových doplňků, říká odborník na sportovní výživu


1.3.3
Zdroj kalorií ve vyvážené stravě
Sacharidy, bílkoviny a tuky jsou základními živinami pro člověka, které slouží jako stavební části i zdroje energie. Ve stravě by měly být zastoupeny v tomto poměru.

Sacharidy 55 -65%
Bílkoviny 10 – 15%
Tuky 25 – 30%

1.3.4 Energetická hodnota
Sacharidy: 16,8 kJ/g
Bílkoviny: 16,8 kJ/g
Tuky: 37,8 kJ/g, (16)

1.3.5 Průměrný denní výdej
Průměrný denní výdej běžné populace:
Muži 10 000 kJ
Ženy 8 000 kJ

Průměrný denní výdej pohybově velmi aktivních:
Muži 16 000 kJ
Ženy 14 000 kJ

1.4.2 Klasifikace sacharidů
1.4.3 Metabolismus sacharidů
1.4.5 Vláknina

1.5.2 Klasifikace bílkovin
1.5.3 Dělení bílkovin podle původu
1.5.4 Metabolismus bílkovin

1.6.2 Klasifikace tuků
1.6.3 Metabolismus tuků

1.7 VITAMINY, MINERÁLY


https://cs.wikipedia.org/wiki/Bílkovina

https://cs.wikipedia.org/wiki/Bílkoviny_ve_výživě_člověka

Poměr živočišných a rostlinných bílkovin by měl být optimálně 1 : 2 
Energetická hodnota 1g bílkovin je přibližně 17 kJ 


Strohé kalorické tabulky 

Sacharidy jsou hlavním zdrojem energie. U člověka kryjí i více jak 60 % denní potřeby
Sacharidy dělíme na komplexní a jednoduché

Proteiny - vše co o proteinech potřebujete vědět


Tajemství mentálního tréninku: jak ovládnout strach, hněv a nervozitu




Bílkoviny ve stravě dětí předškolního věku

Bílkoviny ve výživě teenagerů

Zdravá výživa z pohledu seniorů

www.vyzivaspol.cz

Výživa seniorů pro zlepšení jejich zdraví

Výživa seniorů z pohledu lékaře-geriatra


Zdravá 13 - výživová doporučení

Vliv výživy na psychiku člověka





Potraviny, po kterých vám zdravě narostou svaly - iDNES.cz
Bílkoviny a aminokyseliny ve sportovní výživě


Doba jedová, psaná profesorkou fyziologie, může tedy být jen jedním, bohužel ne zcela objektivním pramenem k tématu „jedů“, a čtenář by měl proto čerpat spíše z textů špičkových vědců příslušných oborů ...
zdroj Sysifos



Metabolizmus a kalorimetrie




Inzulín:

Stálé se zvyšující hladina inzulínu vede po určité době k poškození funkce slinivky břišní a tím k onemocněním cukrovkou ( Diabetes mellitus).
Stálé se zvyšující hladina inzulínu vyplavuje nejen cukr do svalových buněk, ale současně i tuk do tukových buněk, což vede k ukládání tuku a následné nadváze (8).

Cukry s glykemickým indexem větším než 70 jsou „vstřeleny“ do krve, některé s GI mezi 55 – 70 plynule „ vtékají“ do krve a ty s GI mezi 30 – 50 „ prosakují“ pomalu do krve.
Tím jsou potraviny, s GI nižší než 55, jsou označovány jako „ s nízkým GI“, potraviny o hodnotě mezi 55 – 70 „ se středním GI“ a ty, které mají vyšší hodnotu než 70, mají „vysoké GI“ (4).






www.30tidennivyzva.cz/data/pdf/0000002.pdf

Aklimatizácia
Naša schopnosť prijímať kyslík je ohraničená.
Je limitovaná genetickými faktormi, tréningom ju môžeme zvýšiť len o 20–25 %. Priemerní ľudia majú VO2max. 40–50 ml/kg/min, športovci 60–65 a najlepší vytrvalci dosahujú VO2max. nad 80.
Napr. cyklisti: Greg LeMond - 92, Miguel Indurain - 88, Lance Armstrong - 84, Peter Sagagan - 83, Chris Froome- 88.
Najvyšie VO2max majú bežci na lyžiach lebo zaťažujú veľkú skupinu svalov napr. Bjorn Daehli - 96!.
zdroj

Poradna RunGo


různé proteiny 

Natural Nutrition Wheat Protein Concentrate 1000 g

KITTY Sušený vaječný bílek 1000 g

Extrifit G15 Anabolic Gainer 3000 g - Akce 444 Kč
http://eshop.alfafit.cz/cz-detail-237583-extrifit-g-15-anabolic-gainer-3000-g-prichut-vanilka-sleva-exp-03-02-2017.html





Jak trénovat na osmitisícovku + rady Zdeňka Hrubého a Marka Holečka


Jak na správnou regeneraci – několik tipů na zlepšení


Jak zlepšit fyzickou kondici a nabrat svalovou hmotu


DOSTAŇ SE DO KONDICE ZA ČTYŘI TÝDNY











PROFESSOR IAN GRAHAM DEMONSTRATES HEARTSCORE


Tool: Heart disease risk calculator - Mayo Clinic


Lance Armstrong
The Science of Lance Armstrong: Born, and Built, to Win

Miguel Indurain
the lowest heart rate on record was 28 bpm

What is the Optimal Cycling Cadence?




... V USA podle studie zveřejněné časopisem Journal of the American Medical Association trpí zvýšenou hladinou cukru či cukrovkou typu 2 téměř polovina dospělých obyvatel USA, přímo cukrovkou pak trpí necelých 30 milionů Američanů. V Česká má podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky cukrovku téměř milion lidí. ...
zdroj






Cardiovascular Fitness Calculations

VO2max Calculator - Resting Heart Rate Based

VO2max Calculator






cukr, cukrovka
bilkoviny
bilkovina



Slehnutí sněhu - Zatížení sněhem

Slehnutí sněhu - Zatížení sněhem



1 mm srážek bývá cca 1 - 1,5 cm sněhu "prašanu"

en.wikipedia.org/wiki/Snow


Sníh na střeše

Značná sněhová nadílka, k níž na našem území došlo v zimě 2005/2006, způsobila, že namísto dosavadních předpisů týkajících se dimenzování střech s ohledem na váhu sněhu byla vydaná norma mnohem přísnější. Norma ČSN EN 1991-1-3 rozděluje v současné době území ČR do osmi sněhových oblastí s charakteristickým zatížením sněhem od 0,7 kN/m2 (I. stupeň) do 4 kN/m2 (II. stupeň); o oblasti VIII. informuje Český hydrometeorologický ústav.
V lokalitách s malou nadmořskou výškou může hmotnost sněhu dosahovat od 70 kg/m2 do hodnoty 200 kg/m2;  na horách až 400 kg/m2. S ohledem na tyto hodnoty se musí krovy dimenzovat, staré střešní konstrukce se doporučuje nechat zkontrolovat a případně posílit...

... Zatímco prašan se skládá jen asi ze 3 procent sněhových vloček a ostatní objem tvoří vzduch, může slehlý sníh, zejména umrzlý, dosahovat až poloviny váhy vody ...

pokračování



Zatížení větrem a sněhem na skleněné markýzy












mapa větru



www.snihnastrese.cz

Zatížení sněhem - stanovení tvarových součinitelů, vliv větru


www.ceskykutil.cz/lexikon/snih





Guide to Snow & Conditions • SkierNet.com


Sníh na horách - sněhové zpravodajství - ceske hory.cz


snowinfo - holidayinfo


Česko nejvíce sněhu
snow.cz/snih-stav-snehu/zeme/13-cesko/0/order/snow_max


Sněhová Předpověď
Snow Forecast


www.Snehove-Zpravodajstvi.cz





aktualizace:
„Milimetr srážek v případě prachového sněhu odpovídá přibližně 1,5 centimetru sněhu, roli však při vysokých úhrnech hraje slehávání sněhu, můžeme tedy počítat spíše 1 milimetr rovná se 1 centimetr," připomněli meteorologové a dodali, že roli hraje i silný vítr, který ve středu vane.

zdroj






české hory a pohoří

Beskydy    
Česká sibiř    
Chřiby    
Javorníky    
Jeseníky    
Jestřebí hory    
Jizerské hory    
Králický Sněžník    
Krkonoše    
Krušné hory    
Oderské vrchy    
Orlické hory    
Slavkovský les    
Šumava    
Vysočina



Mobilní Mafie .

Mobilní Mafie 




Proč máme monopol 3 mobilních operatorů?


Ústavní soud se zastal klientů a rozhodl proti operátorům


Babiš si kvůli EET došlápne na hackery z Paralelní Polis

Aktivisté odmítli zavést systém evidence tržeb, i když se povinnost podle ministerstva financí vztahuje i na platbu Bitcoiny a dalšími virtuálními měnami. Brzy je proto nejspíš čeká kontrola a hrozí jim vysoká pokuta...


Tohle je úplně absurdní! O2 umí neomezený tarif s 10 GB dat za 99 Kč

Vojenská nemocnice Olomouc - Smlouva o poskytování mobilních služeb elektronických komunikací















mobilní operátor
vodafone O2 T-mobile





výpověď mobilnímu operátorovi

How To Manage Every Personality Type

How To Manage Every Personality Type



How To Manage Every MBTI Personality Type - businessinsider STRATEGY

MBTI Brains


MBTI - 16 type patterns

The Primary Processes
The Shadow Processes



Diverse Problem Solving Styles : A Recipe for Effective Teams

Toward an Improved Understanding of Creativity within People: The Level-Style Distinction


MBTI - Pattern of Processes

MBTI - 16 type patterns

CognitiveProcesses.com - 16 type patterns

The best jobs for every personality type


























Creative Thinking vs Critical Thinking






















How You Process Emotions Based on Your Myers-Briggs® Type




Infographic! What Really Happens When an ENTJ is Stressed?



Infographic! What Really Happens When An ISFP Is Stressed?




Infographic! What Happens When An INFP Experiences Stress?



12 Stress-Busting Techniques for INTJs

The Different Levels of Stress for Each Myers-Briggs Type





manager
management

Fact check

Fact check





Black Lives Matter

Crime facts:

We’ll just provide some correct figures according to the latest data available on all homicides from the Federal Bureau of Investigation’s Uniform Crime Reports data, for 2014. The 2015 data won’t be released publicly until the fall of 2016.
In cases when the race of the perpetrator and victim were known, among the 3,021 white victims of murder in 2014, 2,488 of them were killed by white offenders, and 446 were killed by black offenders. Among the 2,451 black murder victims in 2014, 187 of them were killed by white offenders, and 2,205 were killed by black offenders. Here’s how the percentages work out:
Blacks killed by whites: 7.6 percent.
Whites killed by whites: 82.4 percent.
Whites killed by blacks: 14.8 percent.
Blacks killed by blacks: 90 percent.

Check fact? check.org
www.factcheck.org












www.factcheck.org/scicheck/

real data
fact
myths
lies