Nástroj ČTÚ-NetTest, provozovaný Českým telekomunikačním úřadem, poskytuje info o internetu pomocí skutečně dosahované rychlosti stahování (download), vkládání (upload) a doby odezvy (ping)
Komunitní metropolitní počítačová síť a zájmový spolek PilsFree.
kdy se v laboratořích O2 ukázalo, o kolik je horší než pro místní síť vyladěné Comtrendy a ZyXELy. Pokročilí uživatelé dodnes zoufale shánějí zařízení, které bude ideálně mít podobu SFP modulu, nebo alespoň hloupého převodníku mezi DSL a Ethernetem.
UpToDate: Trusted, evidence-based solutions for modern healthcare
#12 Josef Veselka: „Chybí nám myšlení out of the box“
Když rychle něco neuděláme, Evropa i Česko půjdou ke dnu, říká český kardiolog Josef Veselka (255)
Chceme Zdravé České Zdravotnictví
MUDr. Josef Veselka například z Fakultní nemocnice v Motole www.FnMotol.cz popisuje:
Technické selhání:
Vypadávání elektřiny: Na katetrizačním sále během výkonu vypadne proud, přičemž záložní zdroje nenaskočí. To může přímo ohrozit pacientův život.
Odezva systému: I v případech, kdy lékař nahlásí „mimořádnou událost“, odpověď vedení je arogantní a problém není systémově řešen.
Byrokracie a odpovědnost:
Kritizuje systém, který je přetížen byrokracií a nepružný vůči potřebám pacientů i lékařů.
Atmosféra strachu:
Zmiňuje atmosféru „normalizace“, kde lidé nechtějí mluvit o problémech z obavy o svou pozici. To se týká nejen lékařů, ale i členů vedení.
Špatné investice:
V českém zdravotnictví jsou velké finance, ale jsou často špatně a neefektivně alokované. Zmiňuje, že se mohou utrácet miliony za léky pro jednoho pacienta ale zároveň ...
Profesor Veselka označuje za příčinu šlendriánu v českém zdravotnictví naprostý nezájem o systémové změny a absenci odpovědnosti u vedení nemocnic.
A Malinko jiný pohled z FN Motol - Slepé střevo vám odoperují na každém rohu, což je nesmysl říká profesor Robert Lischke, specialista na hrudní chirurgii
The Swiss National Association for Quality Development in Hospitals and Clinics (ANQ)
Institut für Qualität und Wirtschaftlichkeit im Gesundheitswesen (IQWiG)
publikuje data o efektivitě léčby a nákladech
Das Institut für Qualitätssicherung und Transparenz im Gesundheitswesen - kurz IQTIG
1. Transparentnost:
Lékaři a personál mohou otevřeně reportovat problémy – konkrétní nedostatky, chyby a zastaralé postupy v péči i řízení nemocnic.
2. Data a výsledky:
Veřejně sdílet skutečné výsledky léčby (úspěšnost zákroků, komplikace, náklady). To vytvoří tlak na konkurenci a zlepší kvalitu.
3. Mediální tlak:
Lékaři mají autoritu ve společnosti. Veřejně kritizovat šlendrián a mafiánské praktiky, aktivně informovat média.
4. Odmítnout mlčet:
Nevyhovující podmínky mohou být konfrontovány otevřenými dopisy nebo odstoupeními z funkcí, což ukáže, že systém je neudržitelný.
Cílem: Donutit k transparentnosti a změně tím, že se lékaři stanou aktivními strážci systému místo jeho tichými oběťmi.
Lékaři a nemocniční personál mohou zásadně přispět k reformě zdravotnictví, a to i navzdory nečinnosti profesních komor, jako je Česká lékařská komora (ČLK)
Bez tlaku na reformu a odpovědnost zůstanou všechny státní systémy vždy černými dírami na peníze, kde není ani konkurence, ani motivace k opravdovým změnám.
Zdravotnictví: Lékařské odbory (komory) často nezajímá, jak systém funguje, zda je efektivní a spravedlivý. Zajímá je jen výše jejich mzdy, zatímco pacienti platí za chaos a čekají na změnu.
Školství: Učitelské odbory se často soustředí jen na své platy a stabilitu. Kvalita vzdělávání a jeho smysluplná reforma je pro ně vedlejší, zatímco studenti platí za průměrnost svými budoucími šancemi.
Státní zdravotní ústav - Staráme se o zdravé Česko SZÚ https://szu.gov.cz/
Cryptocurrency Exchange Operator and Cryptocurrency Wallet Operator with the Lithuanian register of legal entities Provozovatel kryptoměnové směnárny a provozovatel kryptoměnové peněženky Kryptoměnová směnárna BTC
Islám je monoteistické náboženství založené v 7. století na Arabském poloostrově prorokem Muhammadem. Vychází z abrahámovských tradic, zejména z judaismu a křesťanství, ale přináší vlastní učení a praxi. Muhammad tvrdil, že přijímá zjevení od Alláha prostřednictvím anděla Gabriela (Džibríla), což vedlo k vytvoření Koránu, svaté knihy islámu.
Původ a učení
Muhammad se narodil kolem roku 570 v Mekce do kmene Kurajšovců. V mládí byl ovlivněn místními náboženskými tradicemi, které zahrnovaly pohanství, judaismus a křesťanství. Ve 40 letech začal hlásat monoteistické učení, které odmítalo polyteismus Mekky. Jeho poselství bylo zpočátku odmítáno a on a jeho stoupenci byli pronásledováni.
V roce 622, po narůstajícím odporu v Mekce, se Muhammad a jeho následovníci přesunuli do Medíny v události známé jako Hidžra. V Medíně se stal nejen náboženským, ale i politickým a vojenským vůdcem. Pod jeho vedením islám rychle expandoval prostřednictvím vojenských výbojů, smluv a politických aliancí.
Život Muhammada
Muhammadův život je rozdělen na dvě hlavní období:
Mecké období (610–622): Muhammad působil jako kazatel, snažil se přesvědčit obyvatele Mekky o svém monoteistickém učení. Byl však odmítán a jeho následovníci byli pronásledováni. Během této doby získal jen malý počet stoupenců.
Medínské období (622–632): Po přesunu do Medíny se Muhammad stal vojenským a politickým vůdcem. Vedl řadu vojenských tažení, která vedla k podmanění Mekky a sjednocení Arabského poloostrova pod vlajkou islámu.
Barbarské praktiky a události
Bitva u Badru (624): První významná bitva mezi muslimy a Mekčany, kde Muhammadovi stoupenci zvítězili a zajali mnoho nepřátel. Někteří zajatci byli popraveni.
Vyhlazení židovského kmene Banú Kurajza (627): Po obvinění z velezrady nechal Muhammad popravit všechny muže kmene (odhadem 600–900) a ženy a děti byly prodány do otroctví. Tato událost je zaznamenána v Sirách a Hadísech.
Reference: Sahíh al-Buchárí 5:59:362
Manželství s Aišou: Muhammad se oženil s Aišou, když jí bylo asi 6 let, a manželství bylo naplněno, když jí bylo kolem 9 let.
Korán: Považován za doslovné slovo Alláha, zjevené Muhammadu. Obsahuje pokyny pro muslimy i pokyny týkající se nevěřících.
Sira: Životopis Muhammada, který popisuje jeho činy, války, smlouvy a interakce s různými komunitami.
Hadísy: Záznamy o výrocích a činech Muhammada. Sahíh al-Buchárí a Sahíh Muslim jsou považovány za nejautentičtější sbírky.
Káfir
Termín káfir označuje nevěřícího nebo toho, kdo odmítá islám. V Koránu se objevuje 395krát a má silně negativní konotaci. Káfiři jsou podle islámských textů:
Nejhorší ze stvoření: "Věru ti, kdož jsou nevěřícími mezi vlastníky Písma a modloslužebníky, budou v ohni pekelném přebývat a jsou nejhorší ze všech tvorů." (Korán 98:6)
Nepřátelé muslimů: "Nevyvolávejte si nepřátele Mého a vašeho za přátele..." (Korán 60:1)
Politický islám
Aspekty přesahující náboženství: Velká část islámských textů se zabývá vztahy s nevěřícími a stanoví pravidla pro společenské a politické uspořádání, jaké zákony by měly platit a jak by se mělo zacházet s nevěřícími.
Džihád: Nejen vnitřní duchovní boj, ale také vnější boj proti nevěřícím s cílem šířit islám.
Násilný džihád: "A bojujte proti nim, dokud nebude náboženství Boží ustanoveno." (Korán 8:39)
Cíl: Globální dominance islámu a zavedení šaríe jako univerzálního práva kterou lze dosáhnout jak násilnými, tak nenásilnými prostředky (džihád).
Dualismus
Protichůdné verše: Korán obsahuje verše, které podporují mírumilovnost a tolerance, ale také verše vyzývající k násilí proti nevěřícím.
Mírumilovné verše: "Není donucování v náboženství..." (Korán 2:256)
Násilné verše: "Až uplynou posvátné měsíce, pak zabíjejte modloslužebníky, kdekoliv je najdete..." (Korán 9:5)
Abrogace (Násich): Princip, podle kterého pozdější verše ruší nebo nahrazují dřívější. To znamená, že násilné medínské verše mohou rušit mírumilovné mekkánské verše.
Reference: "Kterýkoli verš zrušíme nebo dáme zapomenout, nahradíme lepším nebo podobným..." (Korán 2:106)
Podřízení (Islám znamená "podřízení se")
Islám klade důraz na absolutní poslušnost vůči Alláhovi a jeho prorokovi ve všech aspektech života
Nemožnost kritiky či odklonu: Odpadlictví od víry (ridda) je v mnoha interpretacích trestáno smrtí.
Barbarské tresty v islámské praxi
Amputace za krádež: "Zloději a zlodějce usekněte ruce..." (Korán 5:38)
Ukamenování za cizoložství: I když není přímo v Koránu, ukamenování je podporováno v Hadísech.
Reference: "Prorok nechal ukamenovat muže, který se dopustil cizoložství." (Sahíh Muslim 17:4191)
Biřicování za konzumaci alkoholu: "Prorok bičoval toho, kdo pil víno." (Sahíh al-Buchárí 8:770)
Trest smrti za odpadlictví: "Kdokoliv změní své náboženství, zabijte ho." (Sahíh al-Buchárí 9:84:57)
Bití žen: "A ty, jejichž neposlušnosti se obáváte, varujte, vzdalujte se od nich na ložích a bijte je..." (Korán 4:34)
Odpadlictví: Odpadnutí od islámské víry je těžkým zločinem.
Trest smrti za odpadlictví: "Kdokoliv z vás odpadne od náboženství svého a zemře jako nevěřící, těmto skutky jejich budou marné..." (Korán 2:217)
Hadís o trestu za odpadlictví: "Prorok řekl: 'Kdokoliv změní své náboženství, zabijte ho.'" (Sahíh al-Buchárí 9:84:57)
Násilí vůči nevěřícím: Povinnost bojovat proti nevěřícím až do jejich podřízení se islámu.
Boj proti lidem Knihy: "Bojujte proti těm, kdo nevěří v Alláha ani v den poslední... dokud nedají poplatek přímo vlastní rukou poníženi." (Korán 9:29)
Nedostatek svobody projevu: Islám nepřipouští kritiku či svobodnou diskusi o své doktríně.
Syntéza hlavních myšlenek
Islám, založený na učení Muhammada a na textech Koránu, Siry a Hadísů, představuje komplexní systém, který ovlivňuje všechny aspekty života svých stoupenců. Obsahuje nejen duchovní učení, ale také detailní pokyny pro sociální, právní a politické uspořádání společnosti. Principy jako podřízení, dualismus a politický džihád hrají klíčovou roli v islámské doktríně. Káfiři jsou v textech často zobrazováni negativně a islám stanoví konkrétní postupy pro interakci s nimi, včetně použití násilí.
Inkompatibility s židovsko-křesťanskou tradicí
Násilné šíření víry
Džihád: Islám povoluje a v některých případech přikazuje použití násilí k šíření víry.
Reference: "Bojujte proti těm, kdo nevěří v Alláha ani v den poslední..." (Korán 9:29)
Kontrast: Křesťanství a judaismus kladou důraz na svobodnou volbu víry a etické chování vůči ostatním.
Postavení žen
Podřízenost: Ženy mají v islámu podřízené postavení vůči mužům.
Reference: "Muži stojí nad ženami..." (Korán 4:34)
Bití žen: Povolení fyzického trestu.
Reference: "A bijte je..." (Korán 4:34)
Kontrast: Židovsko-křesťanská tradice postupně směřovala k rovnoprávnosti pohlaví.
Kontrast: Křesťanství a judaismus umožňují svobodu náboženského vyznání.
Pěstování nenávisti vůči nevěřícím
Nepřátelství: Káfiři jsou často zobrazováni jako nepřátelé, proti kterým je třeba bojovat.
Reference: "Nevyvolávejte si nepřátele Mého a vašeho za přátele..." (Korán 60:1)
Kontrast: Židovsko-křesťanská tradice učí lásku k bližnímu a odpuštění.
Vzájemná nenávist mezi hlavními směry islámu
Islám se dělí na několik hlavních větví, přičemž největší jsou sunnité a šíité. Tato rozdělení vedla k hlubokým náboženským a politickým konfliktům:
Sunnité: Tvoří asi 85–90 % muslimů. Věří v legitimitu prvních čtyř chalífů po Muhammadovi.
Šíité: Tvoří asi 10–15 % muslimů. Věří, že vedení muslimské komunity mělo přejít přímo na Muhammada bratrance a zetě Alího a jeho potomky.
Důvody vzájemné nenávisti
Nástupnictví po Muhammadovi: Spor o to, kdo měl být legitimním nástupcem, vedl k trvalému rozdělení.
Teologické rozdíly: Odlišné interpretace islámského práva a praxe.
Historické konflikty: Bitvy, povstání a politické vraždy mezi sunnity a šíity posílily vzájemnou nedůvěru a nenávist.
Moderní politické napětí: Rivalita mezi sunnitskými a šíitskými státy (např. Saudská Arábie vs. Írán) prohlubuje sektářské konflikty.
Závěr
Islám, jak je prezentován v základních textech a interpretacích, obsahuje prvky, které jsou zcela v rozporu s židovsko-křesťanskou tradicí a moderními hodnotami. Tyto rozdíly zahrnují přístup k nevěřícím, postavení žen, použití násilí, tvrdých tělesných trestů potlačování svobody projevu a náboženské nesnášenlivosti. Navíc vnitřní konflikty mezi různými islámskými směry ukazují na hluboké rozdělení uvnitř samotného islámu. Porozumění těmto aspektům je klíčové pro realistický pohled na islám a jeho vliv na současnou globální politiku a společnost.