31.03.14

Svobodné demokratické zřízení nebo demokracie vedená Závistí

Svobodné demokratické zřízení nebo demokracie vedená Závistí


Demokracie může mít mnoho a mnoho podob. Vždy asi nejvíce záleží na voličích tj. faktických majitelích jinými slovy akcionářích států.
Tito akcionáři svojí volbou samozřejmě i ne-volbou volí či určují (zásadně ovlivňují) mnoho oblastí veřejného ale i soukromého života.
Tito akcionáři určují např. co je zákonné či co je nezákonné, určují míru skutečné svobody / nesvobody, míru korupce, míru byrokracie, cíle, mezinárodní politiku, míru zodpovědnosti / nezodpovědnosti, ... .

Samozřejmě, že i o peníze, moc... může u někoho jít až v první řadě ... ale určitě ještě zhoubnější je pro společnost závist.

 
Závist – Wikipedie


Pokud někdo chce ovlivňovat dění ve společnosti

Pokud se odvážíme položit si otázku, kdy se nejlépe daří korupci, mafii, různým a-sociálním experimentům ... tak asi dojdeme k zjištění, že to bývá nejčastěji v podobně rozvinutých zemích v těch, kde je vysoká míra regulací (razítek) a kde je vyšší míra přerozdělování tj. kde je vyšší míra zdanění.

Této otázky, svobody a závisti, se bude týkat několik následujících odkazů...Proč levice (velmi často) kamarádí s miliardáři (a naopak) a ničí střední třídu?


Pomperipossa v Krajine peňazí, Astrid Lindgrenová, březen 1976


Pomperipossa v Zemi peněz - Astrid Lindgrenová, březen 1976


Švédsko, vzor pro pravici :o


Zakladné ekonomické veličiny
Ekonomické bajky pro studované i laiky


... Ať už to dopadne jakkoli, jisté je, že Adam se rozhodne na základě své touhy po zisku či odměně, chcete-li, a že tím prospěje celé ostrovní ekonomice. Adam se nakonec rozhodne, že ryby svým kamarádům půjčí.
  
Někdo možná řekne, že Adam zneužívá svého bohatství a své kamarády v nouzi vykořisťuje. Inu, je sice pravda, že si vydělá dvě ryby, aniž by je musel sám ulovit, to ale neznamená, že se o to nijak nezasloužil. Jeho zisk je kompenzací za riziko, které nese. A co je důležitější, tím, že zbohatne, své spolu-trosečníky nijak nepoškodí.
  
Právě naopak. Díky Adamově touze po zisku mají nyní Béda s Čendou možnost vyrobit si vlastní podběráky bez celodenního odříkání. Pokud se jim to podaří, zvýší si svou životní úroveň, aniž by museli hladovět jako Adam, a navíc získají svůj vlastní kapitál. A pokud naopak neuspějí a půjčku svému kamarádovi nevrátí, pak vznikne škoda jen Adamovi...
  
V zásadě platí, že úspěch věřitele je závislý na úspěchu dlužníka.
(ukázka z knihy)


Kniha bratrů Schiffových vychází z původní předlohy jejich otce Irwina Schiffta. (Tento komiks "How an Economy Grows and Why It Doesn't" najdete níže)
Její myšlenka a hlavní téma jsou přepracovány do příjemně čtivé beletrické podoby bohatě ilustrované podobnými obrázky, jaké jsou v komiksu.How an Economy Grows and Why It Doesn't
by Irwin Schiff - pdf


How an Economy Grows and Why It Doesn't
by Irwin Schiff - YouTubeEkonomie v jedné lekci - Henry Hazlitt !!!Povídka 
Já tužka, patří mezi klasiku světové ekonomické literatury

I, Pencil:   My Family Tree as Told to  Leonard E. ReadEloquent. Extraordinary. Timeless. Paradigm-shifting. Classic.
Half a century after it first appeared, Leonard Reads I, Pencil still evokes such adjectives of praise. Rightfully so, for this little essay opens eyes and minds among people of all ages. Many first-time readers never see the world quite the same again. -Lawrence W. Reed...
| Free MP3, PDF... Download available here: (Audio, PDF and HTML)


Česky (slovensky) např. zde: Leonard E. Read: Já, tužkaNázov: Pomperipossa v Zemi peněz

Jazyk: Česky Žáner: Politika Rok vydania: 2014 Číslo vydania: 1

Názov originálu: Lennarta Bilenne Rok vydania originálu: 1976Ženy pro měny - O těžké manipulaci ... ale zdaleka ne jen o ní
Švédsko, Švédsku, ČSSD, Socialisté, Socialismus, regulace, pro-korupční prostředí, korupce, zlatá klec, svoboda

2 komentáře:

Anonymní řekl(a)...

SPOLEČNOST: Lid, volby a demokracie

http://neviditelnypes.lidovky.cz/spolecnost-lid-volby-a-demokracie-dlr-/p_spolecnost.aspx?c=A130201_000003_p_spolecnost_wag


http://neviditelnypes.lidovky.cz/p_spolecnost.aspxAnonymní řekl(a)...

Britský zázrak láme(al) rekordy
Odborářská zlatá klec a nezaměstnanost

http://mzda.blogspot.com/2007/05/odborarska-zlata-klec.html