Korupce ve fotbale
Juventus padá do druhé ligy a ztratí tituly i body
Sport vs Money
FIFA Uncovered | Official Trailer | Netflix
World Cup
Těšíte se na fotbalové mistrovství? Podívejte se do prohnilého pozadí FIFA v dokumentu Netflixu
https://cc.cz/tag/livesport
https://ccweekly.buzzsprout.com
Borovan
https://twitter.com/borovancz
záloha
jak pracuje mafie (pokud to je částečně odhaleno)
Pelta údajně protlačil i milionové dotace pro Spartu. Potvrzovat to mají odposlechy jeho hovorů s ministerskou náměstkyní
12. 5. 2017 00:00 (aktualizováno 07:59)
- Policie Miroslava Peltu obviňuje, že v rozporu se zákony uplatňoval vliv na 21 konkrétních investičních dotací pro sport.
- Jde i o 17,5 milionu korun, které mělo inkasovat Sdružení fotbalového klubu AC Sparta Praha na rekonstrukci hřiště na Strahově.
- Pelta řešil prioritu pro vybrané projekty s náměstkyní ministerstva školství Simonou Kratochvílovou.
- Mají to potvrzovat odposlechy z jejich telefonních hovorů.
V kauze "cinklých" dotací pro sport, jejíž hlavní postavou je Miroslav Pelta, předseda fotbalové asociace, vysvitly nové skutečnosti. Podle dokumentů, do nichž redakce HN nahlédla, policie Peltu obviňuje, že v rozporu se zákony uplatňoval vliv na 21 konkrétních investičních dotací. Tedy skoro na polovinu z 50 projektů, kterým ministerstvo školství pro rok 2017 peníze přikleplo. Vybrány byly z celkem 1206 žádostí.
Předtím, než se dostaly k posouzení příslušné komise, ale mnohé z nich prošly Peltovým předvýběrem. Fotbalový předseda pak v rozporu se zákonem řešil prioritu pro vybrané projekty se Simonou Kratochvílovou, náměstkyní ministerstva školství.
Potvrzovat to mají odposlechy z jejich telefonních hovorů i z bytu, který měl Pelta právě Kratochvílové pořídit v centru Prahy. Scházeli se tu podle policie i v souvislosti s jejich intimním poměrem.
Peltově podpoře se podle vyšetřovatelů těšila například dotace 17,5 milionu korun, kterou mělo inkasovat Sdružení fotbalového klubu AC Sparta Praha na rekonstrukci hřiště na Strahově.
Palec nahoru dostala i desetimilionová dotace, o niž si kvůli výměně umělého povrchu požádalo sdružení Junior Teplice. Pelta za projekt lobboval, přestože žádost nesplňovala základní náležitosti, a měla být proto vyřazena.
Další dotace, na které takto Pelta úspěšně tlačil, měly směřovat například do Přeštic či Domažlic na úpravu stadionů, kde se nyní hraje mistrovství Evropy fotbalistek do 17 let. Celkem sem bylo přiklepnuto 35 milionů korun. V Peltově rodném Varnsdorfu už se těšili na novou umělou trávu takřka za pět milionů a třeba sdružení Fotbalový club Zlín mělo dostat přes osm milionů na nové osvětlení.
Profesionální ligové kluby fungují jako akciové společnosti, příjemci dotací tedy být nemohou. Ke každému klubu je však přimknuto sdružení, které se stará o mládež − a to dotace inkasovat smí.
Policisté konstatovali, že ani jedna z 50 schválených dotací nebyla vybrána podle zákonných kritérií. Celkový objem prostředků připravených k vyplacení za rok 2017 činí 454 milionů. A v této výši tedy policie vyčíslila škodu, která měla státu vzniknout.
Reálně však ministerstvo z balíku investičních dotací před vypuknutím aféry nevyplatilo ani korunu. A nyní navíc jejich čerpání stopla ministryně Kateřina Valachová, těsně předtím, než oznámila, že ke konci května na svou funkci rezignuje.
V kauze byly obviněny tři fyzické a jedna právnická osoba, konkrétně Fotbalová asociace ČR. Obvinění Miroslav Pelta a Simona Kratochvílová jsou umístěni v ochranné vazbě. Zdeněk Bříza, bývalý šéf odboru sportu na ministerstvu, je stíhán na svobodě.
https://domaci.ihned.cz/c1-65726380-pelta-mel-protlacit-i-dotace-pro-spartu
Sport neuznávám. I v nižších ligách mě zklamala korupce, říká Miroslav Hanuš
Žádné komentáře:
Okomentovat