Úzkost a obavy jsou normálními reakcemi na nebezpečí nebo na stres.
Problémem se stávají tehdy, pokud se tyto emoční reakce objevují příliš často, jsou příliš silné, trvají příliš dlouho nebo se objevují v nevhodných situacích.
Generalizovaná úzkostná porucha se projevuje všeobecnou trvalou úzkostí, která není vázána na konkrétní situace nebo objekty.
Lidé s touto poruchou reagují nepřiměřeně i na slabé stresory a žijí v trvalém vnitřním napětí. Trápí se maličkostmi a stálou nerozhodností, trpí podrážděností, nadměrnou únavou až vyčerpaností, bolestmi hlavy, bušením srdce, poruchami spánku, svalovým napětím, třesem, závratěmi, výjimkou nejsou ani panické epizody. Kniha shrnuje poznatky o generalizované úzkostné poruše a o způsobech terapeutické intervence, kterou nejčastěji představuje kombinace psychoterapie a farmakoterapie. Využijí ji pacienti trpící úzkostnou poruchou, jejich rodinní příslušníci i lékaři a psychologové...
Co udržuje obavy a úzkost?
Ukázka z knihy:
Příjemné aktivity
Tělesné cvičení
Co udržuje obavy a úzkost?
Generalizovaná úzkostná porucha
Úvod
Jaká je / může být souvislost mezi úzkostí a bolestí zubů?
by Radek Macháček, M.D. 02/01/2024
Existuje vztah mezi úzkostí a bolestí zubů?
Úzkost může nepřímo přispívat k bolesti zubů prostřednictvím následujících mechanismů.
Bruxismus
Úzkost často způsobuje skřípání nebo svírání zubů (bruxismus). Tento tlak může vést k opotřebení skloviny, zlomeninám zubů a prasklinám, což má za následek citlivost zubů a někdy vyzařující bolest zubů. Některé studie naznačují vyšší míru bruxismu mezi stresovanými jedinci než mezi těmi bez stresu.
Mění se pH slin
Úzkost snižuje produkci slin, mění rovnováhu pH a zvyšuje kyselost úst. To může vést ke vzniku zubního kazu a zvýšené citlivosti zubů. Jedna studie se 105 studenty zjistili, že vyšší úrovně úzkosti korelovaly se zvýšenou kyselostí ve slinách, což naznačuje, že stres ovlivňuje zdraví úst tím, že mění složení slin.
Zvýšená citlivost na bolest
Výzkum naznačuje, že stavy související se stresem, jako je úzkost, mohou zvýšit vnímání bolesti tělem. To vás může učinit citlivějšími na stávající zubní problémy, jako jsou kazy nebo onemocnění dásní, což má za následek zvýšené nepohodlí.
zdroj
Když úzkost bolí
Autor vychází z letité osobní zkušenosti s jednou z úzkostných poruch a z poznání, že destigmatizace lidí trpících duševním onemocněním je procesem, závislým na kvalitě informací, které se k nemocnému a jeho okolí dostanou. Autorem není psychiatr, nýbrž novinář, který se o vlastní zkušenosti s úzkostnými stavy nebojí otevřeně hovořit. Nesupluje však pohled odborníka, je tím, kdo buduje most mezi lékařem a pacientem. Kapitoly vznikaly na základě rozhovorů s odborníky z oborů psychiatrie, interního lékařství, fyziologie, imunologie a urgentní medicíny.Kniha je určena lidem trpícím úzkostnými poruchami, jejich příbuzným, studentům medicíny a SZŠ a personálu nepsychiatrických zdravotnických zařízení.J. Janíček je expertním analytikem v oblasti médií a novinářem. Je autorem knižních rozhovorů s Václavem Klausem a Cyrilem Höschlem. V Radiu 1 připravuje a moderuje diskusní pořad Zátiší. Podstupuje psychoanalyticky orientovanou psychoterapii
prolistovat knihu
Když úzkost bolí - kniha
Ukázka z knihy:
Úzkostná osobnost
Mýty, nálepky a stigmata
První návštěva
How to eat foods to control moods and depression
OdpovědětVymazathttp://www.youtube.com/watch?v=bGU6ezWvR5U&feature=related