26. února 2007

Mýty

Mýty

máme různé mýty kterým věříme. Jeden z nich je například mýtus o tropických deštných pralesích. Cituji:

Mýty o tropických deštných pralesích

O zkáze deštných lesů se píše a mluví velmi často. O těchto fascinujících porostech však koluje spousta mýtů. Víte, že deštné lesy nejsou plíce světa a že zdaleka nepředstavují nejstarší ekosystémy světa?

Mýtus: brzy na Zemi nebudou žádné tropické deštné lesy

V poslední době je úbytek deštných tropických lesů velmi pozorně sledovaný. Na jedné straně stojí ekologické organizace, na druhé dřevařská lobby. I když se tempo, s jakým se lesy kácejí, zdá hrozivé, nikdo vlastně nemá jasno v tom, o kolik procent lesů v tropech ročně přicházíme. Běžné odhady organizace FAO (Food and agriculture organization) odhadují roční úbytek lesů v tropech na 0,8 % v osmdesátých letech a 0,7 % v devadesátých letech. Podle satelitních snímků bylo odhadnuto tempo dokonce na 0,46 %. IUCN odhaduje celkovou míru odlesnění tropických deštných lesů na 20%. V porovnání s 50-70 % ztraceného lesa v Evropě se čísla tak hrozivá nezdají.
Dokud však v pralesích Jižní Ameriky, jihovýchodní Asie a Afriky odlesňování neskončí, musíme být na pozoru. Problémem jsou ...


... Mýtus: tropické lesy jsou plíce světa
V sedmdesátých letech se tvrdilo, že deštné lesy jsou plícemi Země. Ještě v roce 2000 se tím samým oháněl WWF. Dnes výzkumy naznačují, že je to nesmysl. Rostliny sice vytvářejí kyslík fotosyntézou, ale stejné množství kyslíku se spotřebuje při procesu hynutí a rozkladu. Tropické deštné lesy, kde všechny stromy po uhynutí padají na zem, mají rovnováhu produkce a spotřeby kyslíku. Tento názor byl zveřejněn ve velmi seriózním vědeckém časopise Science již v roce 1970 ... více






Lidé používají jen deset procent svého mozku
Jde o jeden z nejpopulárnějších vědeckých mýtů tohoto století. Ačkoli nikdo netuší, kde se objevil a z čeho vznikl, velmi rychle se ujal a úspěšně přežívá.

"Kdyby ovšem byla pravda, že používáme jen deset procent našeho mozku, potom by jeho malé poškození mělo jen minimální dopad na naše schopnosti a dovednosti," říká profesor Reza Shadmehr, neurochirurg vyučující na univerzitě Johnse Hopkinse.

"Ze zkušenosti však víme, že například pacienty s mrtvicí jen malé poškození mozku často naprosto vyřadí z běžného života. V mozku není ukryté žádné rozsáhlé prázdné skladiště, které bychom mohli v případě potřeby využít. Zcela jistě používáme celý mozek."

Mozek nikdy neodpočívá a je neustále aktivní. Dokonce i ve spánku, v jehož REM fázi vykazuje stejnou mozkovou aktivitu jako v bdělém stavu. ...




10 + 1 mýtus o Albertovi Einsteinovi
zde


Pravda a mýty o jídle

.
aktualizace:
Mýty o mléku


Hysteria Myth - Mýty Hysterie
Zapomeňte na pověry a přestaňte pít vodu

-

22. února 2007

Únor 1948 - Komunistický puč

Stalo se to před 59 lety, ale následky jsou patrné dodnes.
Otestujte své znalosti v malém kvízu iDNES.cz.
Vylosovaný výherce získá pět tisíc korun.
soutěž


Tak by vypadal iDNES.cz... kdyby po Únoru 1948 nebyl Listopad 1989






.
.
.
.
-
.
Takže pánové, kdo byl disident?
... nynější poslanec KSČM a bachař z éry před rokem 1989 Josef Vondruška ...
.
.
.
..
..

20. února 2007

geriatric1927 a web 2.0 YouTube

"Jseš moc starej na to, abys tady byl."
Tahle jedovatá poznámka patřila Peteru Oakleymu, devětasedmdesátiletému penzistovi z anglického Leicesteru. Na vdovce, který prožil poklidnou existenci šťastně ženatého zdravotního inspektora, si pan Oackley na stará kolena našel celkem odvážnou zábavu. Pořídil si digitální kameru, posadil se před ni a začal vyprávět o svém životě. O dospívání v bombardované Anglii, o službě v armádě, o tom, jaké je to být starý, i o svých životních láskách – bluesové hudbě a jízdě na motocyklu. „Piercing ani tetování nemám,“ ujistil pan Oakley své budoucí posluchače. Záznam pak opatřil pseudonymem Geriatric1927 a v srpnu loňského roku ho zavěsil na internetový portál YouTube, určený pro sdílení amatérského videa. Jako by se vydal nahý mezi šelmy: na téhle webové stránce dominují teenageři, kteří to rádi cool, a podle zkušeností je jen tak něco neohromí. Statisíce takových osobních videodeníčků zapadnou, aniž by se na ně podívalo víc než pár zvědavců.

Geriatric1927 to ale dokázal. Už první díl jeho seriálu Telling it All (Povím vám všechno) zaujal desetitisíce lidí a s každým dalším natočeným vyprávěním popularita starého pána prudce stoupala. Jízlivé narážky na vypravěčův věk, jako byla ta úvodní, z obrazovky doslova smetla lavina pochvalných komentářů. YouTubers, jak se milovníkům internetového videa přezdívá, si svého penzistu zamilovali. „Jste ten nejvíc cool frajer na světě,“ vzkazoval mu jeden fanoušek a druhý se svěřil: „Nemám dědečka, ale přál bych si takového jako vy.“
Pan Oakley se přes noc stal ... více


geriatric1927 - Peter Oakley on the Wikipedia

geriatric1927 - Peter Oakley on the YouTube

The official site of Peter Oakley

Geriatric = Stařec

12. února 2007

Obnovitelné zdroje energie neexistují!

Obnovitelné zdroje energie neexistují!

Neustále se z médií dozvídáme, že existují obnovitelné zdroje energie, které ke svému provozu nepotřebují žádných vstupů a budou nám moci zajistit dostatek energie prakticky navždy. To však není pravda. Do výroby elektrické energie musíme započíst celý životní cyklus (LCA) zdroje od výstavby po jeho likvidaci a zde narážíme na neobnovitelnost částí zdrojů a surovin potřebných na výstavbu zdrojů. Článek navazuje na přecházející článek o Betonové lobby.
Pozn. Teoreticky by mohl být každý zdroj obnovitelný, protože během následujících miliónů let se pravděpodobně vytvoří nová naleziště uhlí, ropy či plynu. V dalším textu ale toto dlouhé období zanedbám a budu hovořit v řádech nejbližších staletí a tisíciletí.

Na stavbu každého zdroje energie se spotřebuje určité množství surovin (kovy, beton, plasty) a velké množství energie. Jednak elektrické energie, kterou může zdroj později opět dodat do sítě, ale i neobnovitelných zdrojů - uhlí - koks (výroba oceli), ropné produkty - benzín či nafta, která se spotřebuje při stavbě zdrojů (dopravě), deriváty ropných produktů pro výrobu plastů, barev, vápenec, písek (beton), atd. Vzniká též velké množství odpadů při výrobě a těžbě těchto surovin. Řada z nich je nerecyklovatelná a končí na skládkách, haldy hlušiny po těžbě uhlí, atd. Při průmyslové výrobě se uvolňuje nezadbatelné množství skleníkových plynů, ale i oxidů dusíky či síry.

Kdybychom teoreticky pokryli naši veškerou spotřebu větrnými elektrárnami s životností 20 let, každý rok bychom museli recyklovat asi 1 600 000 tun betonu! A podobné množství vyrobit, protože beton se rozhodně nedá 100 % recyklovat. Stejně tak bychom se museli skládkováním (či spálením) zbavovat množství PVC, gumy, sklolaminátu. S recyklací železa, oceli, hliníku, mědi, olova a dalších kovů je to již lepší, ale i přesto se počítá s recyklací jen asi 90 %. V případě mědi a její 90 % recyklace to znamená spotřebu mědi asi 500 tun/rok, železa a oceli 6500 tun/rok. Vzhledem k tomu, že měděné rudy mají asi 1 % obsah mědi, je nutné vytěžit 50 000 tun rudy každý rok. Pokud bychom uvažovali o "trvale udržitelném rozvoji" po dobu 1000 let, museli bychom na tento "rozvoj" a "obnovu zdrojů" vytěžit asi 50 miliónů tun měděné rudy, a to jenom pro Českou republiku! Hodnoty pro železné rudy, vápenec a další prvky by byly ještě mnohem vyšší.

Podobné hodnoty bychom si mohli vypočítat i pro jiné obnovitelné zdroje - solární elektrárny (Fotovoltaické články), biomasu (kde dochází k degradaci půdy, ztrátě velkého množství minerálů), vodní elektrárny, kde dochází k "rozpouštění" sypaných hrází, atd.
Z předcházejícího textu jasně vyplývá, že v současné době neexistují plně obnovitelné zdroje energie více
Autor: Lukáš Rytíř

Dokdy bude ve Střední Evropě dost elektřiny?
dlouho ne :-(

Problematika externích nákladů

... Jak je patrno z výsledků, největší škody působí tepelné elektrárny na hnědé a černé uhlí. K ceně elektrické energie bychom měli přičíst až 3 Kč! Cena by se tak téměř zdvojnásobila! V případě elektřiny ze zemního plynu bychom měli přičíst, v podmínkách České republiky, asi 40 haléřů, nicméně cena elektrické energie z plynu je sama o sobě několikrát dražší, než z jádra nebo uhlí. Zajímavé jsou výsledky u tzv. obnovitelných zdrojů. Především biomasa má podobné náklady jako výroba ze zemního plynu, několikrát vyšší, než výroba z jádra. Vodní energetika má též externí náklady vyšší než jádro. Jaderná energetika spolu s větrnou energetikou má externí náklady podobné - do 10ti haléřů, čili prakticky zanedbatelné.

Čím jsou způsobeny externí náklady u obnovitelných zdrojů energie? U biomasy se jedná o produkci skleníkových plynů - N2O a metanu, což jsou mnohokrát (cca 300x) účinnější skleníkové plyny, než CO2. Taktéž doprava v případě biomasy je obrovská a z toho plynou další emise z dopravy. Spalování biomasy samo o sobě vytváří prachové částečky, oxidy dusíku a dokonce i prudce jedovaté dioxiny!

Vodní elektrárny jsou velmi různorodé a externí náklady se u nich velmi liší. Ve velkých přehradách dochází k rozkládání naplavenin, bahna a k uvolňování metanu. Též existuje velmi malé, avšak reálné riziko možného protržení hráze a ztráty na životech či majetku. Mnoho energie (emise, rizika z dopravy) se spotřebuje i na jejich výstavbu.
Větrné či solární elektrárny mají malý výkon a je třeba jich velké množství => hodně emisí při stavbě, rizika z dopravy.

Ekologistické organizace nám často říkají, že do nákladů tepelné či jaderné energetiky se nezapočítávají tzv. externality a že energie by byla ve skutečnosti mnohem dražší. Mají pravdu jen u tepelné - uhelné energetiky. U jaderné energetiky jsou náklady většinou nižší, než u tzv. obnovitelných zdrojů. Je to dáno tím, že jaderná energetika je prokazatelně nejbezpečnějším zdrojem výroby elektrické energie a to i s nehodou v Černobylu, která způsobila velké škody, které by se ale již neměly opakovat, a které byly plně srovnatelné s jinými škodami jiných zdrojů (havárie tankeru u Aljašky, apod.). Ročně zahynou desetitisíce lidí v uhelných dolech, při těžbě ropy a plynu i přímo v elektrárnách. V jaderné energetice jsou však ztráty a zranění prokazatelně nejnižší díky velmi vysokému standardu bezpečnosti práce! Mezi často zmiňované externality jaderné energetiky patří nutnost budoucí stavby úložiště. To však není externalita, protože stavba úložiště se bude financovat z tzv. "jaderného účtu" kam se ukládá asi 55 Kč/MWh vyrobené energie. Z toho se bude platit i likvidace jaderné elektrárny. Často se hovoří i o riziku teroristického útoku a nutnosti zvýšené ochrany okolí elektrárny (vzdušný prostor). Základní povinností a smyslem státu je chránit hodnoty a jeho obyvatele. Stejně tak policie střeží všechny ostatní objekty, kterým hrozí riziko (přehrady, budovy, železnice). Tento náklad není způsoben provozem jaderné elektrárny, ale vnějšími kriminálními nebo politickými důvody. Proto je nesmyslné počítat zvýšenou ochranu jaderných zařízení za náklad energetiky. Stejně jako se chrání transport jaderného paliva, měla by policie chránit všechny obyvatele země v případě, že jim hrozí reálné nebezpečí ... více
Autor: Lukáš Rytíř



aktualizace:

Nic nemohlo tak poškodit rozvoj jaderné elektroenergetiky, jako právě Černobyl. Všechny informační prostředky o katastrofě informovaly, a někdy i neobjektivně, aby vyhověly mimo jiné i tlakům různých zájmových skupin zaměřených proti jaderné energetice, která se začínala stávat velkou konkurencí všech dosavadních zdrojů a způsobů výroby energie...
Kolik procent lidí ví proč k Černobylu došlo?
odhaduji že maximalně 3-8%

Černobyl a mezinárodní stupnice pro hodnocení jaderných událostí


Uran - prvek

Státní úřad pro jadernou bezpečnost

Uranium Exchange Company

Termonukleární fúze


Koncentrační tábory při československých uranových dolech


aktualizace 19.2.07
Zelená politika
Skeptický ekolog: Ropa nikdy nedojde a svět je krásný

Honda zaútočí v USA se svým superčistým dieselem
Bluetec dostane japonského soupeře. Honda vyvinula vlastní technologii, která údajně dovolí přímé srovnání produkovaných emisí vznětových a zážehových motorů více
(splodiny z diesel motoru jsou daleko více nebezpečné)


EKOLOGIE: Vědecký konsenzus o příčinách oteplování je omyl (nebo podvod tedy podvrh?)

... Peiser tedy jednoznačně prokázal, že Oreskesová v eseji pro Science nemluvila pravdu. Science ovšem jeho zjištění odmítl zveřejnit s bizarním odůvodněním, že se o něm už diskutovalo na internetu...

... I Brayovu studii odmítl Science zveřejnit, stejně jako další polemiky s Oreskesovou. Jeden z nejrenomovanějších vědeckých časopisů tedy cenzuruje debatu o příčinách klimatických změn...
více o manipulaci "vědců"

10. února 2007

Peníze

Peníze v rukou státu
Jak vláda zničila (a ničí) naše peníze

Murray Rothbard zde

Kniha nabízí neotřelé postřehy ohledně historie a úlohy peněz, nejen z ekonomického, ale i etického hlediska: sleduje vývoj peněz a principy jejich fungování, ukazuje, jaké důsledky mělo a má pro hospodářství zestátnění peněz, a ptá se na ospravedlnitelnost takového počínání. Odkrývá skutečnosti, které běžný člověk o penězích netuší a které jsou vice než znepokojující


Proč cena zlata stále roste?
Není náhodou, že cena zlata roste právě v okamžiku, kdy dramaticky klesá cena dolaru, která dosahuje historických minim ve vztahu k ceně Eura. Je dobré si také připomenout chvástavé řeči keynesiánců a friedmanovců ze 70.let, kdy “tito ekonomové sebejistě předpovídali, že v případě odstranění “opory”, které se zlatu ze strany dolaru dostávalo, klesne brzy tržní cena pod 35 dolarů za unci” (Rothbard,Peníze v rukou státu, str.99) více



Chceš překročit hranice státu? Zaplať!
... Od roku 1872 prosperovala ekonomika Spojených států amerických bez existence daně z příjmu. Když byla v roce 1894 následně uzákoněna federální daň z příjmů převyšujících čtyři tisíce dolarů za rok na úrovni 2 %, vyvolalo to bouři nesouhlasu a nejvyšší soud označil daň za protiústavní. Postupem času, a v důsledku nesčetných “krizí“ si však byli lidé nuceni přivyknout na mnohem podstatnější zásahy do svých životů. (viz také článek Roberta Higgse v Terra Libera: Od protiústavnosti k úplnému vítězství) více


 




Zlato a hodnota peněz





Dotace zemědělství:
Scandal of EU waste; Anger over food mountains
:-(



Peníze - student

Atlas bankovek

Základní principy ekonomie 1.

Základní principy ekonomie 2.


Kolik by stál chleba ze státních monopolních pekáren který by byl ze zákona zadarmo?

Kvalita, dostupnost, cena, plýtvání, korupce ... by byla podobná jiným státním monopolům. Zdravotnictví, školství ... .

A co korupce ... při státních zakázkách.
Čím větší svoboda, méně přerozdělování, menší vláda ... tím se má každý občan lépe. Žel levice potom ztrácí vliv a smysl.

Index of Economic Freedom TOP 10





Vztah mezi ekonomickou a politickou svobodou

skutečné peníze
Pay Now with e-gold...

U.S. NATIONAL DEBT CLOCK

.

7. února 2007

10 rad, jak vybrat střední školu

Vzdělání a trh
obsahuje texty Petra Matějů, Murrayho Rothbarda, Josefa Šímy, Jamese Tooleyho a Radima Valenčíka
Jakou kvalitu služeb přináší státní podniky a za jakou cenu?

- - -

1. Zájmy dítěte Školu vybírejte podle zájmu dítěte. Pokud chcete, aby mělo větší šance uspět při přijímacím řízení na vysoké školy a naučilo se lépe cizí jazyky, zvolte gymnázium. Jako absolvent má takřka jisté na přijetí na VŠ.


2. Kvalita školy Zajímejte se o učební plány školy. Používá alternativní učební metody, nebo stále trvá na encyklopedických znalostech? Jaká je nabídka jazyků a spolupráce se zahraničními školami? Používá informační technologie, nabízí volitelné předměty?

3. Vzdálenost Psychologové nedoporučují vozit dítě do školy daleko od domova, pokud srovnatelné vzdělání získá v místě bydliště. Dítěti zbude více volného času na koníčky.

4. Přijímačky Vyžádejte si od školy příklady loňských přijímacích testů. Zvažte, jaké šance na přijetí vaše dítě má. Je opravdu studijní typ?

5. Poradna Ještě před podáním přihlášky ... více



Jak se efektivně učit?

Kdy se začít učit?


Přihlaste se na vysokou školu on-line přes iDNES.cz

Desatero, jak poznat dobrou školu

Rozdíly mezi českými a americkými diplomkami









1. února 2007

Proč komunisté mají tolik hlasů

Proč komunisté mají tolik hlasů?

... Je slyšet pobouření tzv. politologů i veřejnosti nad vysokou voličskou podporou KSČM. Většina úvah k tomuto problému se dotýká pouze povrchu, není hledána příčina, ani nejsou domýšleny konce dnešních trendů. K 150. výročí Komunistického manifestu publikoval liberální český ekonom Josef Šíma velice zajímavý text (Už jen pár kroků: 150 let Komunistického manifestu a dnešní "moderní" společnost.) zachycující paradox naší doby.
Oháníme svobodou, demokracií, lustračním zákonem, bojkotem KSČM a přitom teze Komunistického manifestu byly již v podstatě splněny. Jak směšné.
Někteří z nás s fanatickým leskem v oku mlátí v hospodě do stolu a vyzývají k věšení komunistů a zároveň se dožadují komunistických opatření (dotací a celní ochrany domácího průmyslu, sociálních dávek, státní bytové výstavby atd.).
Podívejme se na jeden příklad. Obec z peněz vynucených na občanech (platí snad někdo daně dobrovolně?) nechá postavit (možná na základě korupčně přidělené veřejné zakázky) bytový dům, a to v zóně určené územním plánem (přikazujícím, co může a nesmí na cizím pozemku stát). Tímto způsobem také vzniká loajalita firem i jejich majitelů vůči obci (státu), protože kdyby zlobili, další zakázky by nemuseli dostat. Do něj politici nastěhují (možná i na základě korupce) některé nebydlící občany, přičemž ostatní se musí o sebe i své blízké postarat sami. No a uvědomělé občanstvo, těmto politikům tleská za „řešení bytové otázky“... více






Instantní kurz ekonomie
Zlatý standard - Gold Standard
Jaká je cena jednotlivých služeb státu
Peníze
Komunistický slib

PROČ LEVICE KAMARÁDÍ S MILIARDÁŘI?

Peníze v rukou státu - koukněte alespoň na graf na str. 16 a str. 18

Kolik procent komunisty máte ve své duši vy?

Dekomunizace

Klaus: Hrozbou není oteplování, ale zásahy státu


Není to o mně, ale o nás - Vladimír Hučín



MANIFEST KOMUNISTICKÉ STRANY

... Komunistická revoluce je nejradikálnějším rozchodem s tradičními vlastnickými vztahy, není divu, že v průběhu jejího rozvoje se nejradikálněji účtuje s tradičními idejemi.
Viděli jsme výše, že prvním krokem v dělnické revoluci je pozvednutí proletariátu na panující třídu, vydobytí demokracie.
To se ovšem může stát nejprve jen despotickými zásahy do vlastnického práva a do buržoazních výrobních vztahů, tedy opatřeními, která se zdají ekonomicky nedostatečná a neudržitelná, která však v průběhu hnutí přerůstají sama sebe a jsou nevyhnutelná jako prostředek k převratu v celém způsobu výroby ... více


Nazism or komunism? Which is worse?


Stalin here zde
Lenin here zde
Hitler here zde
Nazism Nacizmus
II. světová válka

OBRAZEM: Peking je ve svátečním. Přijeli soudruzi


Tiananmen Square protests Part.1of20
China - Communism


North Korean refugees fleeing to China


Life In North Korea


North Korea Daily Life

Levicová politika ožebračuje. Chudí jsou ještě chudší!
KGB V ČESKOSLOVENSKU
TOP 20 diktátorů. Souhlasíte?
How the Welfare State Corrupted Sweden - Jak sociální stát zničil Švédsko
Československá měnová reforma 1953
Komunistická strana Československa (KSČ)
KSČ
KSČM
KOMUNISMUS, FAŠISMUS A INTELEKTUÁLOVÉ